Кикиндска Топлана под теретом обавеза према „Србијагасу”

КИКИНДА: Највећи терет за кикиндску „Топлану” су дуговања према „Србијагасу“ од 270 милиона динара, и то без мартовске фактуре.

- Огроман губитак настао у сезонама од 2010. до 2012. прети да нас доведе на ивицу банкрота. „Србијагас“ је у јуну прошле године утужила „Топлану“ за 177, 8 милиона динара. Суд је у току, иако смо изразили спремност да се договоримо око плаћања - каже директор ЈП „Топлана” Мирослав Чичулић. – Осим тога „Србијагас“ од почетка године диже цену гаса без обавештавања те је то разлог зашто од 15. марта имамо нову цену даљинског грејања. Такса за ставку капацитета која се плаћа „Србијагасу“ била је 3,5 милиона динара на годишњем нивоу, сада је 17,6 милиона динара, што значи да је увећана пет пута.

Струковно удружење топлана Србије бори се да се проблеми превазиђу, тако да ће замерке изнети и Влади Србије, најављује Чичулић. У уговору пише да је испоручилац гаса дужан да потрошача обавести о промени цене 15 дана пре него што цена ступи на снагу, што није испоштовано, наглашава наш саговорник.

Званични завршетак овогодишње грејне сезоне ипак топланама, према важећем Закону о енергетици, оставља обавезу да све до 3. маја остану у приправности, како би у случају ниских температура догревале станове.

- Бићемо приправни до законског рока и у случају захлађења станови ће поново бити топли - каже директор „Топлане” која има 3.050 корисника и греје 215.000 квадрата стамбеног простора. Дуг грађана према „Топлани“ у протеклих неколико месеци је увећан те је упућена 251 опомена приватним корисницима и правним лицима.

- Реч је о опоменама пред утужење. Од укупног броја опомена, потписано је 150 споразума о репрограму дуга, поднето је 80 тужби, а у току је покретање још 20. Потражујемо 136 милиона динара – наводи Чичулић. - Највише тужби поднето је против грађана, док против правних лица има свега двадесетак. Сви већи дужници раније су потписали споразуме о репрограму којег се придржавају, а међу њима су Општински суд, Полицијска управа, а очекујемо и да дуг „Аутопревоза“ буде решен  с обзиром на то да су дуговања ове фирме далеко мања него ранијих година.

Од већих корисника „Топлана” је блокирала Хотел „Нарвик“ за дуг од 12,8 милиона динара, те Информативни центар због дуга од 3,5 милиона динара за даљинско грејање.

- Од 2008. године у процедури је тужба за дуг „Нарвика”. Почетком године донета је и коначна пресуда која је правоснажна. Иако смо потраживали 14, 4 милиона, признато нам је 12, 8 милиона, на шта треба додати и 12 милиона динара камата, тако да је укупан дуг Хотела „Нарвик“ у овом тренутку 24 милиона динара. У контакту смо са власницима јединог хотела у граду, али још увек нисмо дошли до задовољавајућег модела отплате, с обзиром на то да инисистирамо да се део дуга одмах отплати, а део да се репрограмира уз одговарајуће гаранције – додаје наш саговорник.

Јавно предузеће „Топлана“у обавези је да угради калориметре у свакој подстаници, а према речима Мирослава Чичулића ови урађеји биће уграђени и у сваком улазу уколико је то технички изводљиво. До сада су калориметри уграђени у комплетном Микронасељу и већи део у центру. Остало је да се угради педесетак уређаја, што ће бити завршено током лета. Има примера да у згради нема места за уградњу калориметара, али и примера где су зграде самостално уградиле систем делитеља топлоте. У мају, када се заврши грејна сезона, располагаће се тачним подацима и моћи ће да се пореди потрошња у становима са и без калориметара.

А. Ђуран

Фото: Б. Лучић

 

Обрачун за март

У марту ће на рачуну за даљинско грејање 14 дана бити обрачунато по цени од 154,79, а 17 дана по цени од 168,16 динара по квадратном метру,на шта треба додадати и 10 одсто ПДВ-а. За домаћинства која рачун добијају на основу тога колико су киловата потрошила 14 дана биће обрачунато по цени од 6,33, а 17 дана по цени од 7,13 динара по киловат сату.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести