Меда тек да се чај заслади

КИКИНДА: Овогодишња сезона за пчеларе била је најлошија у протеклих неколико година. Просечно је по кошници било 10 до 15 килограма меда, што је веома мало ако се зна да је вишегодишњи просек око 40 килограма.

- Фебруар и март, када почиње сезона били су топли, пчеле су рано кренуле и надали смо се да би ово могла бити добра сезона – прича Саша Чолак, председник Удружења пчелара у Кикинди. - Ипак, од маја када су почеле кише изгубили смо значајну багремову пашу, па смо започели непопуларну меру прихрањивања пчела, док не дође сунцокретова паша. Када је суноцкрет почео да меди, веровали или не, не знам да ли је  све укупно, на 200 кошница, колико их имам, било 20 килограма изврцаног меда.

Чолак напомиње да су овако мали приноси елементарна непогода за пчеларе, те да су и надлежном Министарству указали на катастрофалну сезону.
- Регистровани пчелари су од државе добили субвенције што нас је, колико-толико, спасло - додаје наш саговорник. - Већина нас који се бавимо пчеларством производи мед као једини и главни производ са којим излазимо на тржиште. То треба мењати, јер је велик број других производа везан за пчеле попут поленовог праха који је 800 динара по килограму у велепродаји, а преко 1.000 у малопродаји, ту је прополис и друго, тако да се оваква година неће поновити.

Недавно је министарство пољопривреде започело са субвенцијама за пчеларе, а износ је 500 динара по кошници. Тај новац, потврђује Чолак, добро дође за куповину појединих лекова, јесењу и зимску прихрану. Право на субвенцију имају само пчелари са регистрованим газдинством тако да из Удружења апелују на оне који се нису регистровали, да то учине.

Пчеларство није лако, тешко је започети и у првих десет година, нема неке рачунице, додаје Саша Чолак који се непуних 30 година бави пчеларством:
-Да бисте били професионални пчелар треба вам најмање 120 кошница и за њих се добије једна просечна плата у Републици Србији, процене су Савеза пчеларства. Кошница кошта четрдесетак евра, а осамдесетак евра је друштво изимљено у априлу. Док се кошница комплетно припреми то кошта укупно 140 - 150 евра. Ту су и друга улагања која су мање-више константна. Што се више улаже, више се и враћа, а неопходно је пратити и трендове.

А. Ђуран
 

Предавања за почетнике

Удружење пчелара Кикинде започело је са серијом предавања намењених пчеларима почетницима. Циљ је да се млади људе упуте у пчеларство и да се упознају са проблемима и људима који могу да им помогну. На Градском тргу, крајем октобра, одржана је и прва манифестација под називом „Кикиндски пчелари Кикинђанима“ на којој су се пчелари представили суграђанима. План је да се наредне године направи већа изложба на којој ће бити и гостију са разних страна. Кикиндски пчелари окупљени су у удружењу безмало читав век.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести