Муке легалних градитеља

БАЧКА ПАЛАНКА: Поводом познатог бачкопаланачког случаја породице Чех, чију легално саграђену кућу плави свака киша због уступка комшијама из нелегалног насеља, о чему је „Дневник” у више наврата писао,

 огласио се републички Заштитник грађана. Када погреше они који пројектују комуналну инфраструктуру, или затворе очи пред нелегалном градњом и тиме униште живот онима који су легално градили, очекивало би се да локалне власти заштите легалне градитеље. Међутим, проблем породице Чех се не решава. Бранислава и Еуген Чех, родитељи две девојчице, затражили су својевремено помоћ у канцеларији заштитника грађана, јер како каже Бранислава, већ две године не могу да се договоре са локалним властима, а поред своје куће морали су да оду у подстанаре и задуже се за месечну кирију од 160 евра коју не могу редовно да плаћају.

- Тешко сам болесна, једва сам смирила карцином, али тек када сам средином априла добила допис Заштитника грађана вратила ми се поново вера у живот - каже Бранислава, видно узбуђена. - Наша легална кућа, постала је плавно подручје у урбаном делу града, јер су они који су на дивље градили куће у нашем комшилуку подигли пут и почели да затрпавају бару која је до тада примала атмосферску воду. Пар пута нас је плавило, деци су уништена одећа, уyбеници, а три пута смо мењали паркет, столарију... Општина је нешто дала, али и надлежни су схватили да то нема смисла, јер са сваким већим пљуском све је поново уништено, јер надлежни нису урадили свој посао како треба. Поред своје куће са супругом, који је аутомеханичар и не може да ради, и две већ скоро одрасле девојке идемо у подстанаре и хвала људима који нас разумеју и којима дугујемо за кирију.

Заштитник грађана, а у потпису је заменица Владана Јовић, између осталог, каже да су надлежни органи Општине Бачка Паланка начинили грубе пропусте у раду, јер нису годинама предузимали све неопходне мере и радње из своје надлежности у циљу ефикасног, односно приоритетног окончања поступка по захтевима за легализацију комшија још од 2003. године. Баш је изградња тих објеката нарушила конфигурацију терена насипањем земљишта и подизањем терена, а услед тога и промену режима природног отицања и акомулирања атмосферске воде доводећи до плављена легално саграђеног породичног објекта породице Чех на катастарким парцелама бр.772 и 773 Катастарска општина Бачка Паланка – град, у улици Друго железничко насеље бр. 12.

Евидентно је, а то каже и Заштитник грађана, да су надлежни органи општине начинили грубе пропусте, јер нису предузели све неопходне мере и радње у циљу решавања насталог комуналног проблема, односно одвођења атмосферских и отпадних вода у делу насеља у коме се налази стамбени објекат породице Чех. - Овако се више живети не може - каже Бранислава, а у њеној болничкој дијагнози стоји да не сме бити под стресом како би терапија деловала. - Потапани смо од 2009. године и то три пута, а најтежу поплаву имали смо 11. маја 2013. године и од тада не смемо више да станујемо у својој кући, јер сваки јачи пљусак са улице сјури нам се у собе.

Супруг Еуген, три пута је мењао паркете и столарију и на крају је је све положио и звао надлежне да поједу котлић. Наравно нису дошли, јер су свесни да би их то, као и што хоће, ако је ово правна држава, на крају коштати. Жао ми је што то неће платити они који су дозволили да до овога дође већ они који плаћају порез, али на крају и ја и моја фамилија плаћамо нашој држави све што од нас тражи, а у Бачкој Паланци, нашој Војводини и Србији живимо горе него азиланти.

М. Суџум

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести