Напон за будуће улагаче

СОМБОР: У циљу обезбеђења напајања електричном енергијом будућих купаца у индустријској зони Сомбора, Саша Тодоровић, градоначелник града Сомбора је са представницима Електропривреде

Србије (ЕПС), закључио Споразум о заједничком улагању средстава града Сомбора и „Електровојводине“ Д.О.О. Нови Сад којим се регулишу међусобни односи и дефинишу облици сарадње на изградњи електроенергетских објеката на територији града Сомбора ове и идуће године. Споразумне стране су, како поручују из кабинета градоначелника, изразиле су обострану жељу и интерес да наставе успостављену међусобну дугорочну пословну сарадњу, на принципима равноправности, савести и поштења, имајући у виду обострани значај сваког субјекта на изградњи и одржавању електроенергетских објеката, који су потребни за грађане, привреду и целокупан развој града Сомбора.

Предмет споразума је заједничко улагање града Сомбора и Електропривреде Србије за потребе изградње нисконапонске мреже, средњенапонске мреже и дистрибутивно-трансформаторских станица на територији града Сомбора, односно у индустријској зони Сомбора. Град Сомбор ће из сопствених средстава издвојити нешто више од 30 милиона динара како би радови почели у најкраћем року. Објекти обухваћени овим споразумом биће изграђени током ове и почетком наредне године, након чега ће свим заинтересованим купцима бити омогућено прикључење на електроенергетску мрежу, што, по речима градоначелника Тодоровића може представљати још један у низу подстицаја које град Сомбор пружа потенцијалним инвеститорима.

- Циљ ове администрације је потпуно инфраструктурно опремање града, а посебно индустријске зоне, која је у протеклом периоду била занемарена. Закључењем данашњег споразума смо ближи том циљу. Такође, подсетио бих своје суграђане да смо недавно потписали уговоре о учешћу града у изградњи објеката водоснабдевања, канализационе мреже и одводњавања на територији града Сомбора и околних насељених места у вредности од преко 43 милиона динара. Коначно, свему реченом, додао бих и то да наше суграђане из Алексе Шантића и Станишића ускоро очекује почетак изградње мини-електрана на биомасу, које ће запослити одређени број мештана, али и отворити пут за будућа улагања у електроенергетски сектор – казао је Тодоровић.

Тренутно, оно што се у званичним документима Града представља као постојећа индустријска зона лоцирана је уз југоисточну границу самог Сомбора, на укупној површини од око 500 хектара. Индустријска зона је опремљена примарним гасоводом, водом, канализацијом отпадних вода, делимично изграђеном путном мрежом,

делимично решеном атмосферском канализацијом, што системом затворене канализације, што постојећим мелиорационим каналом.

На територији Града Сомбора пре неколико година је изграђена трафо станица снаге 400 мегавата, што је представљало предуслов да се у случају потребе за великим количинама електричне енергије оне могу и обезбедити. Тренутно расположиви слободни капацитети електричне енергије у Индустријског зони се крећу око 4 МЊ, па ће ново улагање у инфраструктуру сомборску Индустријску зону учинити још атрактивнијом за потенцијалне улагаче у овдашњу привреду, надају се у локалној самоуправи.

М. Миљеновић

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести