Неће опасну фабрику
Ажурирано пре 10 недеља 5 дана
У протест који су организовали удружени пољопривредници јужног Баната и грађани Ковачице учествовало је око хиљаду грађана. Иако је било најављено, пољопривредници нису тракторима дошли пред општину.
На скупу су говорили одборници опозиције Јан Паул и Сава Коларски, Зоран Саванов, професор Мирослав Брајановски, председник Матичке словачке за Банат Павел Балаж, у име комисије формиране од грађана адвокат Јан Цицка, Павел Бенка и други. Они су уз противљење изградњи фабрике београдске фирме „Јунириск„, коју сматрају опасном по здравље људи, исказали и незадовољство односом општинске власти према овој проблематици. Председнику СО Јану Пушкару предат је захтев одборника Саве Коларског у име незадовољниг грађана, за сазивање седнице на којој би се поништили плански документи општине Ковачица. Пушкар, нити ико од општинских челника није се обратио учесницима протеста.
Говорници на протесту и на лецима дељених грађанима иницијатори протеста и недавно одржаног референдума поименично су прозивали председника ковачичке општине Мирослава Кришана, који је 23.децембра поднео оставку, као и општински менаџер Жељка Ленарта, председника Скупштине општине Јана Пушкара и одборнике владајуће коалиције ДС, ЛДП, ЛСВ, СВМ и Г17 плус, оптужујући их да не желе да зауставе процес издавања дозвола инвеститору опасне фабрике.
Незадовољници сматрају да општинска власт тиме помаже да „Јунириск„ добије грађевинску дозволу и почне да гради опасно складиште и фабрику за прераду азбеста и других отрова у Ковачици. Они наводе да Кришанова оставка нема никаквог правног дејства и не спречава „Јунириск„ да добије грађевинску дозволу и почне са изградњом опасног постројења. Такође су огорчени тврдњама појеидних медија да ће „Јунириск„ да гради у Ковачици и да општина не може ничим то да заустави.
- Ово је лаж и покушај велике преваре и обмане грађана, јер 99 одсто грађана који су изишли на референдум није за изградњу опасне фабрике у Ковачици, нити било где у општини - категоричан је одборник опозиције и председник Словачке странке Јан Паул из Падине. - Одборници Скупштине општине Ковачица могу сами гласањем да зауставе изградњу „Јунириска„, али они то неће. Ако неће, нека поднесу оставке и дају могућност другим људима да зауставе „Јунириск„.
Учесници протеста су председника СО Ковачица Пушкара захтевају да у наредних седам дана сазове седницу општинског парламента и да одборници владајуће већине изгласају одлуку о поништењу Плана детаљне регулације Ковачице, који сматрају да није у складу са Законом. Тиме би се, према њиховим тврдњама спречила градња опасне фабрике „Јунириска„ у општини.
Одборник опозиције Сава Коларски и други незадовољници су и почетком ове недеље поднели писмени захтев председнику СО Пушкару за сазивање седнице СО на којој би се донела одлука о поништавању свих планских докумената, сматрајући да су донети незаконито и без израде стратешке процене утицаја на животну средину. Подносиоци захтева сматрају да би приликом доношења наредних планских докумената (просторног плана, планова генералне регулације, планова детаљне регулације и других) надлежни општински органи обавезно требало да у њима назначе недвосмислену одредбу да на територији општине Ковачица није предвиђено и није могућа изградња никаквог постројење за сакупљање, транспорт, складиштење, третман и одлагање опасног отпада.
М. Митровић
Поништавање би било незаконито
Директор Комуналног фонда општине Ковачица Бела Кинчеш изјавио је да Скупштина општине и њени одборници, не могу да донесу такву одлуку о поништењу Плана детаљне регулације Ковачице јер би била противзаконита. Према његовим речима, ако би којим случајем из ресорног покрајинског секретаријата или републичког министарства стигао такав захтев, онда би одлука могла бити поништена.
Председник СО Ковачица Јан Пушкар рекао је да ће скупштина бити заказана онда када се стекну услови за то, онда када одборници буду имали шта да изгласају, јер Скупштина општине не може да изгласа незаконите радње. И председник општине у оставци Мирослав Кришан за наш лист је прекјуче рекао да би поништавање планских докумената имало штетне последице за све у општини Ковачица.

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени. Молимо читаоце Дневника да се приликом писања коментара придржавају правописних правила. Строго је забрањено лажно представљање, тј. остављање лажнх података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити објављени. Редакција Дневника има право да не одобри коментаре који су увредљиви, који позивају на расну и етничку мржњу и не доприносе нормалној комуникацији између читалаца овог портала.
Коментари