Од газде преко ноћи социјални случај

БАНАТСКО АРАНЂЕЛОВО: Без откупног места у коме се од малих произвођача до сада преузимало млеко за Суботичку млекару, која је променом власника постала радна јединица „Имлека”, остало је Банатско Аранђелово,

 највеће место на крајњем северу Баната, на тромеђи са Мађарском и Румунијом. Млеко од овдашњих произвођача у Банатском Аранђелову не откупљује се већ месец дана.

Како објашњава власник откупне станице Срећко Кијац, био је принуђен да затвори, јер су му из „Имлека” понудили да тај посао обавља за само 7.000 динара месечно. Од тог износа, објашњава Кијац, требало би да плаћа струју и трошкове одржавања базена, па би уз скоро бесплатан рад значило и да дотира откупно место, што је било неприхватљиво.

На откупном месту Кијца у Банатском Аранђелову дневно је преузимано око 500 литара млека, а у суседном насељу Сигет, које припада истој месној заједници, остало је да ради откупно место на коме се дневно преузима око 1.300 литара за „Имлек”. Привремено је у два маха било затворено и откупно место у Сигету, где већина домаћинстава живи од производње и испоруке млека, али произвођачи колико год могу пазе да испоруче што квалитетније млеко, да не би опет имали проблема. У Сигету већина газдинстава музне краве свакодневно од пролећа до касне јесени истерује на испашу.

Пре затварања откупног места у Банатском Аранђелову, проблема је претходно било и са квалитетом млека, па је откуп најпре обустављан седам дана, у другом наврату 15 дана, а за време тог периода произвођачи млека су били принуђени да се сналазе, тако да су многи млеко почели да испоручују „Мокринмлеку” из Мокрина, који на овом подручју преузима млеко свакодневним обиласком газдинстава цистернама. Произвођачи се жале да им прерађивач из Мокрина за литар млека плаћа свега 23 динара, али да у овој ситуацији немају куд.

Мали произвођачи млека из овог краја су огорчени што „Имлек” затвара откупна места. Њихов утисак је да најмоћнијој компанији на српском тржишту они нису потрбени, зато што има вишкова сировина од домаћих фармера и у окружењу.- Мала пољопривредна газдинства, којима је приход од производње млека значајан, овим су егзистенцијално угрожени. Многи долазе у такву ситуацију да са престанком испоруке млека и останком без прихода од његове продаје, постају социјални случајеви - указује Срећко Кијац.

Како смо сазнали на великој муци био је и један већи фармер из оближњег села Врбице, када му је обустављен откуп чак 600 литара дневно. Толику количину млека није лако ни једноставно ни бацити, а другим млекарама сировине такође нису потребне, па нису желели ни бесплатно да га преузму. Привремено је проблем решио разменом млека за сиреве.

М. Митровић
 

ПРОТЕСТ ФАРМЕРА  У БАЧКОЈ ТОПОЛИ, СУБОТИЦИ, СЕНТИ...
Млеко народу дају, да не просипају

БАЧКА ТОПОЛА: Удружење сточара, произвођача млека и узгајивача животиња Бачке Тополе, позвало је фармере и грађане на протест који организују данас у 10 сати у центру, испред Робне куће „Панда”. Председник удружења Јанош Белањи и фармери од којих се млеко не преузима на пет места у бачкотополској општини, најавили су да ће протестовати тако што ће грађанима бесплатно делити млеко!

- Више стотина литара млека које ћемо унапред флаширати поделићемо становништву. Проценили смо да је боље да помогнемо угроженим суграђанима, него да бесмислено пропада и да га бацамо. И на овај начин желимо да скренемо пажњу шире јавности на проблеме са којим смо као мали произвођачи суочени и оштећени обуставом откупа - изјавио је Белањи.

Активиста бачкотополског удружења Чаба Микушка каже да се протесту под слоганом „Боље поделити него просипати, ако већ млекарама не треба наше млеко”, придружили фармери из других средина па ће се млеко у исто време данас делити у Кањижи, Сенти, Ади и Суботици. Протестно дељење млека ће се наставити, а очекује се подршка и у другим војвођанским градовима и централној Србији, како би на тај начин предочили своју борбу у борби за опстанак и егзистенцију малих газдинстава.
 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести