Одбрана од поплаве и суше

БАЧКА ПАЛАНКА: Код нас, у Војводини, односно Бачкој, возе људи магистралом поред атара, виде канале и из аутомобила констатују како је лепо, чисто или пак запуштено.

Мало се зна о томе колико је захтеван и скуп посао одржавање каналске мреже. Деценијама у Бачкој Паланци ради Водопривредно друштво „Дунав“, задужено за одржавање 1.300 километара каналске мреже у Јужној Бачкој и око 100 километара насипа изграђеног 1965. године да брани Бачку од изливања Дунава између Богојева и Бегеча. Судећи по ономе што се може видети у атарима неколико општина у овом делу Бачке, али и чути од агилних руководилаца ВПД „Дунав“ у Бачкој Паланци, после пар деценија заборава поново су овдашњи атарски канали једним делом лепи и корисни. Канали се чисте, праве пропусти, копају нови канали да би овдашњи повртари и ратари користили канале, јер је то јефтинији систем наводњавања него бушење бунара на свакој њиви, плаћање горива...

- Налазимо се пред потписивањем новог уговора са Јавним предузећем „Воде Војводине“, а реч је о радовима на годишњем нивоу одржавања каналске мреже за одводњавање, односно, како се стручно каже, одржавање детаљне каналске мреже - истиче Милорад Милетић, директор ВПД „Дунав“. - Реч је о пословима чишћења каналске мреже, уређења прелаза преко канала, уклањања жбуња и шибља око њих, измуљавања и редовног одржавања одбрамбених насипа од Богојева до Бегеча. Такав посао подразумева два кошења и чишћења насипа, евентуално хемијско третирање и уклањање корова.

Ово предузеће брине и о шумама у небрањеном делу приобаља. То значи да радници у том појасу секу дозрелу шуму, али и подижу нове засаде врбе, тополе и других врста, а саднице стижу из њиховог расадника код Вајске. Многи не знају да бачкопаланачки „Дунав“ брине о скоро комплетној каналској мрежи у општинама Бачка Паланка, Бач, Оџаци и делу општине Апатин, али и Града Новог Сада. Веле да ове општине и градови треба да конкуришу за средства, односно да потпишу уговоре са надлежнима у АП Војводина, тачније „Водама Војводине“ како би се очистила и одржавала каналска мрежа на њиховој територији или градили нови канали. „Дунав“ је, истичу, спремио све потребне елаборате и документацију. - Општина Бачка Паланка може се навести као пример, јер чак 45 одсто средстава добијених од закупа државног пољопривредног земљишта улаже у водопривреду, а АПВ обезбеђује преосталих 55 одсто – кажу у овом предузећу. – Тренутно се много ради и у општини Бач која је обезбедила озбиљна средства за измуљавање канала како у атару тако и у делу канала који пролази кроз сам Бач. Размишља се и о копању новог канала који би спојио два села у Бачкопаланачкој општини и другим пројектима.

М. Суџум

Ко чисти Јегричку у Силбашу

Прича о обнови, чишћењу канала, одводњавању, наводњавању, заштити животне средине и живота људи, па и водотокова као да мало пада у воду када се дође у Силбаш, једно од већих села бачкопаланачке општине. Бележимо на лицу места незадовољство мештана чије су баште, али и дворишта, па чак и окућнице уз сам канал, односно, званично реку Јегричку. Кажу да је једном прочишћена, али на пар места речица је поново затрпана, па вода не отиче, у њој има свега и свачега. - У непосредној близни је водозахват о којем ми бринемо – каже Дражен Јарић, директор ЈКП „Комуналпројект“ из Бачке Паланке. – Ми смо једном очистили део овог водотока од пар стотина метара, али то није наш посао. Ми очистили, неко опет затрпао?! Надлежни су неки други, јер наш посао је да Силбаш има довољно здраве пијаће воде.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести