Провера слуха за сваку бебу

СЕНТА: Породилиште Опште болнице у Сенти у оквиру хуманитарне акције „Срце за децу”

чији је циљ да се свим породилиштима у Србији обезбеде апарати за рано дијагностиковање евентуалног оштећења слуха код новорођенчади, добило је овај скрининг апарат. Истоветан је уручен и суботичком породилишту, тако да је још 12 породилишта у Србији без овог апарата.

У акцији „Блиц фондације” чији је покровитељ Министарство здравља, а медијски партнер РТС, у Сенти је уручен 44. скрининг апарат за откривање оштећења слуха код беба, тако да ће убудуће свакој беби која се роди у сенћанском породилишту бити проверен слух. Начелници Одељења педијатрије др Рожи Фехер апарат је уручио Бранко Станковић, новинар РТС-а, аутор и уредник емисије „Квадратура круга”.

- Током петнаест година рада на емисијама „Квадратура круга”, испричао сам готово хиљаду и по прича, прешао око два милиона километара, разговарао са скоро четири хиљаде људи и знам да је беспомоћних, нажалост, све више. Близу пола милиона деце у Србији живи у сиромаштву, а ми не можемо да помогнемо свима. Ипак, треба на томе непрестано да радимо - рекао је Станковић.

У сенћанском породилишту сваке године роди се више од 800 беба, јер оно покрива и околне општине Кањижу, Чоку, Аду, Бачку Тополу.

- Рана дијагностика оштећења слуха је од великог значаја за целу неонатолошку популацију. Донацијом овог уређаја за скрининг слуха допуњена је и квалитетно заокружена неопходна превентивна дијагностика код новорођенчади – рекла је др Рожа Фехер, захваливши се свим људима добре воље и друштвено одговорним фирмама на спровођењу ове племените акције.

У Србији се годишње роди око 60.000 беба, а у просеку се сваке године роди више од 300 беба које имају урођене проблеме са слухом. Медицински посматрано, код деце код које је наглувост дијагностикована и рехабилитација започета пре навршених шест месеци живота, долази до знатно бољег и бржег развоја говора у односу на децу код којих је наглувост откривена и рехабилитација започета касније.

Главни уредник недељника НИН Милан Ћулибрк, истакао је да после Сенте и Суботице у Србији је од укупно 56 остало још само 12 породилишта без апарата за рано откривање оштећења слуха код новорођенчади, али ће, захваљујући хуманим људима, који су се одазвали позиву наредних дана и преостала породилишта добити апарате за скрининг слуха код беба. То ће омогућити да се на време крене са рехабилитацијом, што је кључни предуслов да се у почетку деца, а касније одрасли људи са оштећеним слухом укључе у друштвени живот, да преброде ту тишину, која им је од рођења наметнута и да уз рехабилитацију, под надзором стручњака, онемогуће да тај физиолошки проблем не прерасте у још већу изолацију или самоизолацију.

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести