Стара бања вечита нада

СОМБОР: Посетом Светозар Милетићу, након сличног похода Дорослову, Бачком Брегу, Бездану и Колуту, челници града су наставили обилазак сомборских села, како би се, пре свега упознали са проблемима

који муче житеље насељених места, али и потенцијалима којима располажу сеоске средине. Тако су у Светозар Милетићу, или Лемешу како га од миља називају његови али и становници целог сомборског градског подручја, боравили градоначелница Душанка Голубовић са сарадницима Мирославом Ковачићем, чланом Градског већа за комуналну област и инвестиције, Борисом Буловићем, помоћником градоначелнице за урбанизам и заштиту животне средине, Атилом Прибилом, помоћником за месну самоуправу, као и директорима јавних комуналних предузећа и Градске библиотеке „Карло Бијелицки“.

Током обиласка неколико локација сомборска градоначелница је казала да је сврха састанка да се сагледају проблеми који се могу у догледно време решавати, а за оно шта је најпотребније и планирати средства у буџету за 2017. годину, на шта је Марија Баги, заменица председника Савета МЗ навела да је Лемешанима потребна квалитетнија јавна расвета, те да житељи овог села које се налази на магистралном путу који повезује Сомбор и Суботицу сматрају да је потребно покушати ревитализовати некада надалеко познату бању.

- Бања је  функционисала до 1979. године када је у великом невремену ветар однео кров. Неколико година још је функционисао мотел, а после тога о бањи се само говорило као о неискоришћеном потенцијалу - речено је на састанку у просторијама МЗ „Светозар Милетић“, а варошка делегација је и сама имала прилику да обиђе локацију негдањег лечилишта.

Атила Прибила, помоћник градоначелнице рекао је да локална самоуправа не може сама учествовати у ревитализацији некадашњег лечилишта, те да је претходно потребно извршити потребна испитивања како би се утврдила лековитост воде и муља.

Говорећи о новом начину рада сеоске библиотеке и матичара, речено је да се грађани навикавају на промене, те да их прихватају, док је истакнуто и да су мештани углавном задовољни услугама јавних комуналних предузећа, а када је реч о изношењу смећа изражено је обострано задовољство, како грађана услугама ЈКП „Чистоћа“, тако и предузећа наплатом услуга, пошто је, према речима директора „Чистоће“ Николе Пајића проценат наплате услуге изношења смећа чак 97 одсто.

Делегација града обишла је овдашњу школу, амбуланту, вртић и Добровољно ватрогасно друштво, било је речи и о водоснабдевању, па је тако истакнут проблем, иначе присутан у готово свим срединама, старост водоводне мреже, те да не постоје хидранти за њихово испирање. Директор ЈКП „Водоканал“ Страхиња Шљукић је навео да су цеви и у осталим селима, па и у већем броју улица у граду такође старе, али да то није највећи проблем. Шљукић је објаснио да је магистрални водовод доведен до Светозара Милетића, али да је потребно изградити резервоар и бустер станицу, пре прикључења на извориште Јарош.

М. Миљеновић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести