Суботичком синагогом ће управљати град, Јеврејска општина и НСМ

СУБОТИЦА: Зградом Синагоге у Суботици ће, након њене комплетне реконструкције, управљати и користити град, Јеврејска општина и Национални савет Мађара (НСМ),

одлучила је данас Скупштина града Суботице.

Градска скупштина је дала сагласност на закључивање Споразума по којем ће се о одржавању и функционисању Синагоге старати његов власник - град Суботица, а обзиром да ће објекат задржати сакралну функцију и као место за молитву и одржавање верских обреда користиће га Јеврејска општина Суботица.

Фондација "Суботичка Синагога" утврђује и усклађује културне и религијске садржаје и организује и одржава изложбу о културно-историјском наслеђу суботичких и војвођанских Јевреја.

Културне и културно-уметничке манифестације које ће се одржати у јавним просторијама споменика културе изграђене у стилу мађарске варијанте сецесије, координисаће и надзирати и Национални савет Мађара који ово право може користити на неодређено време, а најмање 99 година, без накнаде.

Ово право им проистиче из чињенице да је Национални савет Мађара корисник финансијске помоћи од 500 милиона форинти одобрене од стране Владе Мађарске за комплетну реконструкцију унутрашњости суботичке синагоге.

Ова средства, како је наведено у образложењу одлуке, Влада Мађарске донира путем Национаног савета мађарске националне мањине.

Зграду Синагоге у Суботици УНЕСЦО је 1989. године предложио да припадне светској културној баштини, а одлуком Скупштине Србије утврђена је као непокретно културно добро од изузетног значаја.
Паневропска невладина организација "Еуропа ностра" уврстила је Синагогу у седам најугроженијих јеврејских сакралних објеката на свету.

Суботичка Синагога, заштићени споменик културе, представља и успомену на суботичке Јевреје који су своје животе изгубили у логорима у Другом светском рату.

По архитектонском решењу спада у најлепше грађевине сецесије овог поднебља, а саграђена је 1902. године у стилу мађарске сецесије, по пројекту Дежеа Јакаба и Марцела Комора.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести