Сумњиве бројне еутаназије паса

ЗРЕЊАНИН: Ни осам месеци од подношења кривичне пријаве Основном јавном тужилаштву у Зрењанину против одговорних у зрењанинској „Чистоћи и зеленилу“, због сумње да се у прихватилишту за псе,

које је у надлежности овог јавног предузећа, спроводи масовно убијање животиња, београдско удружење „Линк плус“ није упознато са тиме докле се стигло са истрагом. Председница Управног одбора удружења Наташа Вукмировић каже за „Дневник“ да је незванично сазнала да је истрага завршена, али и да постоје притисци на тужилаштво да кривична пријава буде одбачена.

По подацима „Линк плуса”, у периоду од 23. децембра 2011. до 1. октобра 2013. године, у прихватилишту је еутаназирано 4.026 напуштених паса, убризгавањем отровне супстанце Т61, под изговором да су били болесни или агресивни. У удружењу, међутим, сумњају у званично образложење, јер у документацији није прецизирано од чега су животиње боловале, нити да ли су оне које су означене као агресивне прошле обуку и проверу степена социјализације. Постоји основана сумња да су еутаназије обављене без претходног омамљивања паса које прописује Закон. Такође, у том периоду угинуо је 771 пас, па у удружењу подозревају да животињама није била обезбеђена ветеринарска нега у складу са законом.

- Кривичну пријаву смо поднели 7. марта, и то против одговорних лица у ЈКП “Чистоћа и зеленило”, као и против ветеринарске амбуланте и ветеринара који пружају услуге том предузећу. Истовремено смо случај пријавили Етичком комитету Ветеринарске коморе Србије, од којег нисмо добили никакав одговор, и Републичкој ветеринарској инспекцији, која је прво тражила да уплатимо административну таксу и трошкове опомене, што није по правилу, а што је утврдио и заштитник грађана – прича за наш лист Наташа Вукмировић.

Међутим, удружење је урадило оно што је инспекција од њега тражила, па су надлежни коначно поступили по пријави и тек 30. априла обавестили „Линк плус” да је поднет захтев за покретање прекршајног поступка против ветеринара, јер је утврђено да су одлуке о убијању паса доношене у супротности са одредбама Закона о добробити животиња.

- Притисак је имао ефекта, па је Градска управа Зрењанина у међувемену иницирала и усвојила измене Одлуке и масовно убијање паса је заустављено. Сада би требало видети шта ће тужилац предузети и, ако прихвати кривичну пријаву, какву ће оптужницу написати и какву казну ће захтевати, с обзиром да се ради о кривичном делу у продуженом трајању и с огромним бројем жртава – наглашава Вукмировић.

У „Чистоћи и зеленилу” су раније казали да је прихватилиште, од отварања 2005. године, до данас, умногоме напредовало, како технички, тако и кадровски. Више пута је поновљено да град има модерно прихватилиште, као и да би се бројне средине у Србији требале угледати на овдашњи модел решавања проблема паса луталица. Уз то, речено је да прихватилиште ради у складу са Законом о добробити животиња и да се оне хумано третирају, почев од самог чина хватања, збрињавања, исхране, ветеринарске неге, стерилизације до удомљавања.

Ж. Балабан
 

Бројке у нескладу

Друштво за бригу о животињама Баната „Бета” из Зрењанина и још осам сродних удружења из Београда, Новог Сада, Панчева, Сремске Митровице, Крушевца, Краљева и Зајечара, неколико дана након што је „Линк плус” поднео кривичну пријаву, затражило је од зрењанинске локалне самоуправе да хитно измени начин рада градског прихватилишта за напуштене животиње.

У допису упућеном градским челницима удружења су упозорила да је у Панчеву, које је сличне величине као и Зрењанин, у прошлој години ухваћен 971 пас, а да су еутаназирана 73, док се у граду на Бегеју годишње усмрти око 2.000 јединки. По речима Наташе Вукмировић, притисак је уродио плодом и масовна убијања паса су престала, међутим надлежни и даље избегавају било какву сарадњу са удружењима за заштиту животиња.
 

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести