ТЕМА: На празним касарнама сви губе

Процењује се да у целој Србији постоји око 500 војних објеката које Војска Србије више не користи. Од 2006. године, када је донет Мастер план, продато је тек око 80 војних комплекса и појединачних објеката

локалним самоуправама, што је Министарству одбране донело 185 милиона евра, од чега је 170 милиона евра добијено у виду станова.

Укупан вишак војне имовине процењује се на 1,5 милијарду евра, па се најављује поједностављивање процедура за комерцијализацију, како би се олакшало, пре свих, општинама и градовима да уђу у посед ових, по правилу великих објеката на атрактивним локацијама. У ситуацији каква је сада, сви су на губитку.

Објекти пропадају, Војска троши на њихово чување и нужно одржавање, општине не убирају порезе од потенцијалних корисника тог простора. Локалне самоуправе, ипак, оклевају код откупа војних објеката, јер су поред откупа и пренамена, реновирање и одржавање таквих објеката веома скупи.

 

Новосадске нико не купује

НОВИ САД: Око 7.500 квадратних метара у Новом Саду нико не користи, а зграде, које су некада биле део војног комплекса, годинама пропадају. Највећи проблем у продаји војних објеката су дуги и компликовани прави поступци.

- За решавање вишкова војне имовине урађен је Мастер план, а имовином располаже Републичка дирекција за имовину. У овом тренутку ради се поновна процена вредности војне имовине због тога што је она негде била потцењена, а негде прецењена, а основна идеја нам је да на ваљан начин дођемо до реалних тржишних вредности. Оно где смо ми и даље заинтересовани јесте размена локација погодних за стамбену градњу за нове станове, а пример је бивша касарна „Степа Степановић“ на Вождовцу. Тиме решавамо велики проблем у војсци, а то је стамбено збрињавање наших припадника - рекао је јесенас у интервјуу за „Дневник” министар одбране Братислав Гашић.

Најслабија продаја вишка војних објеката је у Новом Саду. Према доступним подацима, у највећем војвођанском граду ниједан објекат није продат. А на продају су оглашени касарна „Народни херој Јанко Чмелик“ на петроварадинском насељу Транyамент, у којој су чак 34 објекта различите површине. Продају се и касарне у улицама Јосипа Руњанина и Београдској 12 у Петроварадину, војни комплекс у Војводе Бојовића, где је некада био Санитетски наставни центар ЈНА, па део касарне „Александар Берић“, матичне базе Речне флотила на Лиману 4.

Посебна је прича с касарном „Др Рудолф Арчибалд Рајс“ у Футошкој улици, која се некада звала „Касарна маршала Тита”. Тај велелепни комплекс, иако се налази на врло атрактивној локацији у Новом Саду, годинама зврји празан, пошто ниједна градска власт није успела да се договори с Министарством одбране око њене продаје, односно куповине осталих вишкова.. Било је у јавности разних идеја, али ништа од тога није реализовано. У међувремену, касарна је још више оронула.

М. Бозокин

Фото: А. Ерски

 

Преполовљена вредност комплекса

БЕЛА ЦРКВА: Током три века Беле Цркве, судбина вароши је увек била везана за војску, а када је пре десет година исељен аутонаставни центар, остао је огроман, сада потпуно запуштен простор са великом бројем објеката. На писти на којој су некада војници полагали заклетву сада расте дрвеће.

Председник Скупштине општине Бела Црква Ненад Живановић организовао је својевремено презентацију идејно-програмских урбанистичких решења пренамене простора војне касарне „Славко Мунћан Сава“ у Белој Цркви са иновираном проценом вредности комплекса, којој су поред представника Института за урбанизам и архитектуру из Београда, присуствовали одборници, представници Војске Србије и јавних предузећа.

Читав комплекс се простире на 80 хектара површине и има низ грађевинских објеката који би уз интервенције могли да се користе за разне садржаје. Првобитна вредност комплекса процењена је на око шест милиона евра, али је сада преполовљена, што је, како смо тада чули вероватно реална цена, али за инвеститоре и даље висока.

У међувремену се од идеје пренамене простора одустало, јер га Војска Србије продаје. Док се не прода или на неки други начин промени власништво, нема сврхе радити пренамену, објаснио је сада Ненад Живановић.

У самом центру града на изузетном простору налази се и зграда Дома Војске, које је у толико лошем стању да представља опасност по живот пролазника. Пореска управа је првобитно проценила да ова зграда вреди 450.000 евра, што је незамисливо у поређењу са њеним стањем. Општина није заинтересована за куповину овог објекта, пре свега због недостатка средстава, а изгледа ни инвеститори. Општинске власти су у више наврат покушавале да разговарају са представницима Војске, али до решења се није дошло.

М. Витомиров

 

Целу тематску страну прочитајте у нашем штампаном издању за понедељак, 9. фебруар

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести