Термални извор за велнес и спа центар

АДА: Инфраструктурни пројекти и програми које локална самоуправа Аде има за ову годину, као и могућности за коришћење подстицајних мера и унапређење сарадње у области туризма

 и локалне привреде, били су тема разговора потпредседника Покрајинске владе и покрајинског секретара за привреду и туризам АП Војводине Ивана Ђоковића са председником општине Ада Золтаном Билицким и другим челницима ове потиске општине.

Приликом обиласка ЈП „Адица”, домаћини су представили радове на другој фази бушења термалног бунара у оквиру постојећег спортско-рекреативног комплекса „Адица”, који је део планиране изградње велнес и спа центра. Бушењем термалног бунара до око 1.000 метара, којим ће се обезбедити термална вода температуре преко 60 степени, предуслов је за будућу савремену бању.

Реализација амабициозног, али остваривог пројекта туристичког развоја општине Ада, кроз изградњу велнес центра, комплекса отворених и затворених базена, смештајних капацитета, пратећих садржаја као услова за развој бањског туризма уопште, започета је 2014. године. Према речима председника општине Золтана Билицког, уз подршку Покрајинске владе, локална самоуправа обезбедила је у међувремену пројектну документацију и неопходне дозволе, а у току су радови на реализацији друге фазе пројекта којом би се обезбедило снабдевање термалном водом.

- У реализацију прве фаза пројекта општина Ада инвестирала је 12 милиона динара, док ће у другој фази бити неопходна улагања од око 26 милиона динара. Покрајинска влада одобрила је за ове радове 10 милиона динара, док ће се преостали део средстава финансирати из буyета локалне самоуправе – каже Билицки.

Потпредседник Покрајинске владе Иван Ђоковић је констатовао да је општина Ада доказ да реализација стратешких праваца умногоме зависе од наступа локалних челника и њихове сарадње са вишим нивоима власти.- Геотермална бушотина може да привуче стране инвеститоре у приватно-јавно партнерство, али и да омогући лакши приступ локалне самоуправе финансијским тржиштима. Поред привредних, представљени су и туристички потенцијали од којих је велнес и спа центар најзначајнији, јер ће његова реализација обезбедити гравитирање домаћих туриста ка Војводини и овом делу Потисја, као и смањење спољнотрговинског јаза.

С друге стране, сва инфраструктура и трговачки капацитети везани за ову инвестицију, настојаће да дижу квалитет саме локалне зајендице и укупне репутације ове средине као као туристичког производа – рекао је Ђоковић, додавши да ће секретаријат на чијем је челу подржати Аду у инфраструктурним пројектима, како би њихова реализација била што успешнија.

Ђоковић је додао да је итекако битан људски фактор у спровођењу стратешке политике на локалном нивоу, указавши да су Бечеј и Ада једине јединице локалне самоуправе које су су успеле да обезбеде готове бушотине, уз све неопходне биохемијске и физичке анализе воде, при чему је читав процес зависио управо од општинског руководства. Он је напоменуо да већина општина није успела да изврши представку својих геотермалних потенцијала у виду пројектно-техничке документације и припреми пројекат за комерцијално-банкарски сектор, државу или страног инвеститора, како би ушли у заједнички подухват.

М. Митровић

Две фирме искористиле погодности

Домаћини из Аде су са потпредседником Ђоковићем обишли два предузећа које су у прошлој години успешно корнкурисала за средства на конкурсима Покрајинског секретаријата за привреду. Предузеће „Адаферт” д.о.о. је из сектора грађевинске индустрије, а СЗР „ГКГ Ото Градл” из области занатства. Обе фирме су захваљујући подстицајним наменским средствима Покрајинског секретаријата успеле знатно да унапреде своје пословање.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести