Ујутру само хитни случајеви

ЗРЕЊАНИН: После информације да Пријемно – тријажна амбуланта, која се налази у склопу Одељења за пријем и збрињавање ургентних стања у Општој болници „Др Ђорђе Јоановић“ у Зрењанину,

од 18. маја ради само у поподневној и ноћној смени, у овдашњој јавности подигла се велика прашина, праћена бројним негативним коментарима. Болница је, да подсетимо, саопштила да је преподневна смена, радним данима, укинута због недовољног броја лекара и немогућности организовања рада у јутарњим сатима, а да ће убудуће једино викендом Пријемно – тријажна амбуланта бити на услузи пацијентима 24 сата. Зато је ова здравствена установа, која води рачуна о здрављу мештана свих пет општина средњег Баната, замолила пацијенте да за потребе хроничних болести у стабилној фази потраже помоћ свог изабраног лекара.

На друштвеним мрежама су уследила питања да ли то значи да би грађани требало да се разбољевају само у поподневним и вечерњим часовима, након чега се огласила директорица Болнице др Гордана Козловачки и појаснила до каквих је промена у организацији рада заиста дошло.

- Свим пацијентима које су на Одељење за пријем и збрињавање хитних стања упутили изабрани или лекар хитне медицинске помоћи, или који су самоиницијативно дошли, јер нису могли да реше проблем на други начин и на другом месту, и убудуће су 24 часа на располагању интерниста, неуролог, хирург, ортопед, уролог, анестезиолог и све остале гране специјалности на матичним одељењима функцијски везаним за ово одељење – објашњава Козловачки.

По њеним речима, уназад више година, у летњем периоду, због изразитог мањка кадра, преподневну смену тријажног лекара покрива специјалиста који је у једној од шест амбуланти у поменутом одељењу. Козловачки, такође, подсећа да је изабрани лекар у преподневној смени домова здравља законски обавезан да пружа здравствену заштиту, а да је Болница, упркос томе, увела ову смену лекара опште медицине као тријажну, што је било везано искључиво за унапређење квалитета рада, у контексту добијања акредитације.

-Оваквом организацијом је наша установа лане пружила здравствену заштиту за око 60.000 суграђана, што значи да је сваки трећи становник Средњобанатског округа бар једном био у контакту са овом службом. На дневном нивоу број прегледаних се креће у распону од 100 до 280, при чему од десет особа чак девет нема индикацију за пријем на стационарни третман – појашњава Козловачки, уз напомену да се овим пацијентима пружи око 13.000 дијагностичких услуга. 

Она је зато апеловала на грађане да за потребе хроничних болести у стабилној фази потраже помоћ свог изабраног лекара, наглашавајући да ће, без обзира на то, сви који се обрате Одељењу за пријем и збрињавање хитних стања као и до сада бити збринути у целини у временском року који је у складу са њиховим клиничким стањем и објективним околностима, и то током 24 часа.

Ж. Балабан

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести