Већина произведеног извози се у Италију

ЗРЕЊАНИН: Панчевачка компанија „Алмекс“, која је пре три године за 959 милиона динара купила зрењанинску Индустрију прерађевина од кукуруза ИПОК, иначе највећу скробару на Балкану,

уложиће између 2,5 и три милиона евра у изградњу производног одељења, а радови су увелико у току. Власник „Алмекса“ Мирослав Алекса изјавио је јуче да је од самог старта желео да оживи производњу скроба у граду на Бегеју, а не да затвори овдашњу фабрику, што је и доказао новим улагањима.

-Ово је један од већих ремонта у последњих педесет година. У питању је изградња такозваног „мокрог одељења“, чиме ће бити побољшан квалитет производње, с обзиром на то да највећи део робе извозимо на инострано тржиште – објаснио је Алекса и напоменуо да је у плану да се ове године у ИПОК-у преради 50.000 тона кукуруза, док ће од 2016. за потребе фабрике у Зрењанину требати између 70.000 и 80.000 тона сировине.

По речима директора „Алмекса“ Немање Митровића, први део инвестиције, чији се завршетак очекује за отприлике два месеца, односи се на  грађевинске радове и реконструкцију опреме, што ће овог произвођача ставити у позицију да подигне квалитет производње и добије одговарајући стандард, да би могао да израђује и прехрамбени скроб. Други део инвестиције, додао је он, тиче се енергије, пошто котларница тренутно ради на гас, а план је да се инвестира око милион евра у котларницу на агропелет, биомасу и сламу. Овај посао требало би да буде завршен у наредних годину дана.

- Кад будемо производили прехрамбени скроб, онда ћемо оспособити друге линије које су својевремено радиле у овој фабрици, како бисмо проширили палету производа. Сада запошљавамо између 150 и 180 радника, а после ширења производње биће отворено још 30 – 50 радних места – најавио је Митровић, додајући да се око 90 одсто скроба произведеног овде извози, претежно на западно тржиште, а од тога највише у Италију.

Са власником и директором „Алемкса“ јуче је разговарао градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић који је рекао да је локална самоуправа понудила инвеститору помоћ.

-Разговарали смо о начинима помоћи и она ће уследити као један од пакета субвенција које спремамо и за нове инвеститоре, али и за оне постојеће – казао је Јањић.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести