Жалбе на психичку тортуру

КИКИНДА: Проблему против насиља над женама прилази се у последње време другачије, каже Биљана Степанов из Центра за подршку женама у Кикинди. Од почетка године до 1. октобра овом центру

 јавила се 141 жена због насиља. Од тог броја 58 жена су нови случајеви, све друге су случајеви који трају и који су комплекснији. Нема великих осцилација у броју случајева у односу на претходну годину, а најзаступљенији облик насиља је свакодневно психичко насиље.

- Свакодневно нам се јављају жене које траже индивидуално психолошко саветовање због психичких притисака које доживљавају. Након тога следи економско насиље -манипулација заједничког, кућног буџета, које је често комбиновано са физичким насиљем – каже Биљана Степанов -  У нашем систему насиље се може квалификовати као кривично дело иили као дело које подлеже прекршајном закону. Ми тражимо да се што више облика  насиља и злостављања у породици квалификује као кривично дело. Већина пресуда у случајевима породичног насиља су споре, дуго се на њих  чека. Можда би правосудни систем могао да буде оштрији према насилницима, јер жене имају мале шансе, с обзиром на то да је тешко доказивати насиље и поново пролазити кроз све.

Акција „16 дана активизма” започела је 25. новембра на Међународни дан борбе против насиља над женама и трајаће до 10. децембра -Међународног дана људских права. -У Србији има 27 женских организација и окупљене су у мрежу под називом „Жене против насиља“ и све ове невладине оганизације свакодневно организују акције које се односе на спречавање и превенцију свих облика насиља – истиче Биљана Степанов.

Смртно су од насиља у нашој земљи до сада страдале 22 жене, двоструко мање него у истом периоду прошле године. Путем СОС телефона помоћ је потражило више од 10.000 жена - жртава насиља. Телефон 0800 101010 је број мреже СОС телефона Војводине која функционише у оквиру рада шест невладних женских организација. 

А. Ђуран
 

Сигурна кућа за шест општина

Кикинда не може да добије Сигурну кућу због формално-правних разлога, јер није довољно удаљена од Зрењанина у којем овај објекат постоји.
-У сарадњи са начелником Севернобанатског управног округа, Центар за подршку женама већ две године ради на моделу прихватилишта за све жене и децу жртве породичног и родно заснованог насиља. Реч је о моделу који би окупио свих шест општина северног Баната – каже Биљана Степанов.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести