Занатска, културна и туристичка размена у Темишвару

КИКИНДА: У Темишвару у четвртак почиње тродневни етно-сајам на којем учествују и представници кикиндске општине. Ово је тек део ИПА пројекта „Заштита културног наслеђа“ који заједнички реализују

општина Кикинда и Западни универзитет из Темишвара.

- Етно сајам биће продајног карактера, а занатлије из наше општине и из Уздина излагаће у Пословном центру Привредне коморе жупаније Тимиш – каже Саша Танацков, секретар Секретаријата за локално екомонски развој и туризам.

На етно сајму учествују: Олгица Арађански која производи украсне свеће, Самостална трговинска радња „Зељковић“ са сапунима од козијег млека , фирма „Маца Папучарица“ и њена власница Мирна Рацков која се бави производњом опанака, а на захтев Румуна, на сајму ће своје производе представити и „Мокрин млек“ који ће представити лиснате сиреве и производе од млека. Представници Уздина, у којем је већинско становништво румунско, представиће се културном баштином, ручним радовима и сликама наиве.

У петак ће на сајму наступити и чланови Академског друштва за неговање музике „Гусле“, а циљ је представљање традиције коју ово друштво одржава.

-„Гусле“ нису непознате у Темишвару и већ годинама постоји интезивна сарадња са Савезом Срба у Румунији. Овим пројектом сарадња ће бити проширена и на румунске институције. Отварњем граничног прелаза Кикинда је добила нову шансу, јер постаје гравитациони центар за погранична места са румунске стране границе која су окренута ка Кикинди као највећем граду у региону. С друге стране српска заједница која живи у Румунији и има 18.000 припадника углавном је концентрисана у Жупанији Тимиш. Кикинда као град који се налази на самој граници може да  им пружи све што ће допринети очувању културе и традиције – додаје Танацков.

Пројекат „Заштита културног наслеђа“ има више сегмената и до сада  су се учесници бавили истраживачким и научним радом. Оно што су наредни кораци јесте претакање оног што је урађено у туристички производ.

- Следи израда туристичке мапе Баната на којој ће Кикинда и околина имати значајно место. Власници румунских туристичких агенција и туристичи водичи биће упознати са нашом туристочком понудом у којој ће посебан осврт имати етно карактер - напомиње наш саговорник – Манифестација „Дани лудаје“ су најпрепознатљивији бренд и заштитни знак наше општине што нам  отвара могућност да промовишемо мли Сувачу, мамута, традиционалну храну и пића, етно куће, којих је мало са румунске стране. Сви детаљи наћи ће се у обједињеној туристичкој понуди која ће допринети бољем информисању румунских држављана. Понуде ће бити усклађене са све заступљенијим викенд-туризмом. Наши суседи треба да нам буду циљна група коју ћемо угостити током викенда.

Заједнички пројекат с Румунима вредан је нешто више од 300.000 евра, а учешће локалне самоуправе је око 33.000 евра.

А. Ђуран

 

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести