Лекари: Нема разлога за панику

БЕОГРАД: Медијски удар не одговара стварној претњи са којом се сусрећемо када је реч о корона вирусу, оценио је епидемиолог Предраг Кон из Градског завода за јавно здравље, после данашњег састанка представника здравствених институција са председником Александром Вучићем.
institut lekari
Фото: Tanjug (arhiva) ilustracija

Кон је навео да нема разлога за панику, али и да постоји претња од вируса који нам се сада приближио, јер је стигао у Италију.

Он је, упоређујући овај случај са пандемијским грипом из 2009. године, навео да је тада смртност била 2,4 одсто од хоспитализованих пацијената, а да је сада у Кини смртност мања од два одсто.

"Јасно се види из недеље у недељу да се та епидемија у Кини постепено гаси. Тамо је око 78.000 људи заражено, умрло је око 2.700, а свега 25.000 људи је оболело ван те земље", навео је Кон.

Кон је приметио да је, од како се пронела вест да се корона вирус појавио у Италији, забележен нагли пораст интересовања грађана Србије и велика забринутост, што је разумљиво, али и да повећање страха изазива ирационално понашање људи.

"Здравствени систем у Србији је апсолутно спреман да прими евентуалне оболеле, што не значи да нећемо имати неку мању епидемију или неки смртни случај. Уколико корона вирус преживи на јужној хемисфери долазак лета, онда ћемо наставити да живимо са њим, као што живимо са инфлуенцом грипа. Имаћемо још једну врсту болести која није изразито опасна", рекао је Кон.

Инфектолог проф. др Мијомир Пелемиш навео је да је данашњим састанком са председником Вучићем показано да је Србија озбиљна држава.

"Видео сам вариолу веру, борио се против САРС-а и МЕРС-а, еболе, код које је смртност 98 одсто, али никада нисам видео оволику панику због новог вируса, који није непознат, јер његова породица вируса није нова", рекао је Пелемиш.

Он је додао да корона вирус јесте озбиљна болест, јер оболева много људи, али да је смртност мала, мада је, како се изразио, за сваког појединацног пацијента, ако умре, она 100 одсто.

"Ми смо ту да се боримо да нам нико не умре, а умире се и од других инфекција. Ово је болест са којом можемо да се носимо без икаквих проблема, а обичан грип је опаснији од корона вируса. Нема разлога ни за какав страх, имамо све, на свим нивоима, спремно и моземо да се изборимо са овим вирусом", закључио је Пелемиш.

Проф. др Бранислав Тиодоровић сматра да од медија много зависи да ли ће и у нашој земљи завладати паника.

"Важно је истаћи да више од 80 одсто људи заражених корона вирусом пролази са обољењем благих карактеристика, где су компликације веома ретке. То је добро, али то објашњава и начин преношења, јер особа која се добро осећа слободно се креће и може да зарази људе са хроничним болестима и остале угрожене групе", рекао је Тиодоровић.

Бранимир Несторовић, дечји пулмолог, нагласио је, такође, да нема разлога за панику, јер више људи умире данас од многих других болести у Србији.

"Апелујем на људе да престану да верују непровереним информацијама. Епидемија у Кини је при крају, она је почела 7. децембра, стварно нема разлога ни за какву забринутост", додао је Несторовић.

Председник Вучић је, на крају, истакао да су лекари који су говорили људи који су штитили здравље наших људи деценијама уназад и показали се у најтежим околностима као најхрабрији.

"Они не мисле да има превише брига. Имамо бриге због економије, европски идекси су пали два одсто", додао је Вучић.

Подвукао је да се неће затварати границе, јер је то, каже, најлакши потез који не води никуда, јер не би спречило вирус да дође.

"Људи, нормално се понашајте. Ја ћу да идем сваки дан у унутрашњост земље, да разговарам са људима, без маске или било чега сличног", рекао је Вучић.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести