Порфирије: Зацељена рана раскола са македонском црквом

БЕОГРАД: Патријар Спске православне цркве (СПЦ) Порфирије поручио је данас, на литургији помирења са македонском црквом, да је после 55 година зацељена дубока и болна рана раскола са том црквом и да је ово велики дан и чудо Божије.
d
Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

"Радујмо се и веселимо се, радујмо се браћо и сестре јер се данас радује пуноћа цркве, небо и земља, сви свети се радују, светитељ Сава и сви који су засађени у његовом корену", рекао је Порфирије у Храму Светог Саве у Београду, где је служио литургију помирења заједно са архиепископом охридским и македонским Стефаном и архијерејима обе цркве.

Патријарх је истакао да је раскол са браћом из Северне Македоније трајао 55 година и да је СПЦ чекала сваки дан да се та болна рана зацели.

"Не постоји ништа што можемо сами исцелити, не може само нашим моћима, сада је рана исцељено и то је чудо Божије и дар Божији. Када трпимо, то може бити израз промисли Божија, најчцешће је последица нашег избора и погрешних корака, а рана онда бива опет као педагошка могућност, а ми смо је искористили и разумели да је рана нанета нашим поступањем и зато се обратили молитвама Богу и Светом Сави", истакао је Порфирије.

Каже да је сада наша радост неизмерна и изараз љубави Божије.

"Ево овај позив браће и сестара из Србије и Северне Македоније - срце нашег народа је куцало за све нас, ритмом Христовим. То нам показује да нас је Бог погледао и помиловао. Разумели смо да једино не треба да спречавамо благодат Божију", казао је поглавар СПЦ.

Сложили смо се у разговорима да наше деловање буде обрнута пирамида и да народ буде на врху, а ми да се смањујемо, да будемо слуге слугу, навео је Порфирије.

"Добро сте дошли, благословите нас и пренесите наше благослове вашем народу", поручио је Порфирије, након чега је отпевана песма "Многаја љета".

Литургијом помирења у Храму Светог Саве је после 55 година раскола македонска црква враћена у литургијско и канонско јединство са СПЦ, као и под њено окриље.

Стефан: Канонско јединство са СПЦ, надамо се и аутокефалности

Архиепископ охридски и македонски Стефан рекао је, у Храму Светог Саве на литургији помирења, да је данас успостављено канонско јединство са СПЦ и да се нада да ће Сабор СПЦ до краја свог заседања донети и одлуку о аутокефалности Македонске православне цркве - Охридске архиепископије.

Архиепископ Стефан је захвалио СПЦ за даровану љубав и обнову македонске цркве.

"Заблагодаримо на неизмерној радости, дошло је време да се заврши страдање за православни македонски народ и Македонску православну цкрву - Охридску архиепископију", рекао је Стефан.

Истакао је да је постигнуто канонско општење две сестринске цркве и да је Сабор СПЦ донео одлуку о томе, неколико дана након одлуке Васељенске патријашије.

Путем јединства са свима за коначно решавање свог статуса и аутокефалности, још данас смо доживели пуну радост и још од вас, ваша светости Порфирије, да доживимо, да вишедеценијску тугу претворите у радост, рекао је Стефан.

Казао је да ће македонска црква продужити пут који води за мир и коначно решавање аутокефалности те цркве.

МПЦ-ОА верује да ће доживети радост одлуком ваше светости и архијереја СПЦ на овом Сабору, додао је Стефан.

Поручио је да верује да ће јединство СПЦ и македонске цркве трајати много година и да је потврда добре воље управо данашња заједничка литургија.

"Овим данашњим чином је потврђена љубав две сестринске цркве", навео је Стефан.

Тимотеј: Очекује се да СПЦ крајем маја упути предлог

Митрополит за Дебар и Кичево и портпарол Синода МПЦ-ОА Тимотеј изјавио је да се македонски епископи надају да ће Српска православна црква (СПЦ) крајем маја упутити предлог Васељенској патријаршији да МПЦ-ОА добије аутокефалност.

Владика Тимотеј каже да црква која треба да буде предложена за аутокефалност мора да испуни десетак тачака да би била предложена за томос.

"Очекујемо да ће то за нас учинити мајка црква од које се одвајамо - у овом случају СПЦ", рекао је Тимотеј за Дојче веле на македонском језику.

Дакле, прецизира владика, СПЦ треба да предложи Васељенској патријаршији давање аутокефалног статуса на одобрење свих православних цркава, а затим да васељенски патријарх изда томос који ће потписати он и епископ СПЦ.

Владика Тимотеј сматра да последња одлука СПЦ за аутономију из 1959. године није корак уназад, већ корак ка добијању аутокефалног статуса цркве.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести