Србија примљена у ЕУ друштвено истраживање, почињу припреме

БЕОГРАД: Србија је у октобру по први пут примљена у Европско друштвено истраживање које од 2002. године земље Европске уније спроводе како би мериле различите аспекте и промене друштвеног живота својих грађана попут политичких ставова и пракси, животног циклуса, миграција, односа према мигрантима...
Drustveno istrazivanje/Tanjug
Фото: Tanjug

То је речено на данашњој конференцији "Припрема за извођење Европског друштвеног истраживања у Србији", а члан националног тима Европског друштвеног истраживања Драган Станојевић представио је само истраживање које је, како каже, теоријски и методолошки, најобухватније истраживање друштвеног живота у Европи.

"Ово је и компаративно и лонгитудинално истраживање. Истражују се различити аспекти политичког живота, од политичких ставова и пракси, друштвеног живота, животног циклуса, миграција, односа према мигрантима. То је један веома широк спектар друштвених тема које се истражују у више евроспких држава истовремено", рекао је Станојевић.

То значи, објашњава, да ћемо први пут имати компаративне податке које можемо упоредити са другим земљама. 

Друга димензија овог истраживања јесте да је оно лонгитудинално, односно, спроводи се сваке две године. 

Од 2002. године, истраживање се спроводи у око 30 земаља ЕУ а Србија је, према његовим речима, тек сад постала део тога.

Станојевић је истакао да је истраживање за Србију значајно из два разлога.

Први је академски и, то јест, добиће се подаци који ће моћи да се користе за академска истраживања, омогућиће повезивање са истраживачком мрежом у Европи.

Други аспект овог истраживања је практични, наводи он, то јесте, његови резултати ће моћи да се користе и у политичкој пракси.

"Оно има велики потенцијал за практичне политике, то показују и студије које су пратиле начин и употребу ових података. Истраживање је у многим европским земљама коришћено као извор како би се формулисали предлози на националном регионалном па чак и на нивоу ЕУ", истиче.

Само истраживање је специфично јер мери ставове, па се тако може измерити, на пример, каже Станојевић, да ли долази до радикализације младих у Србији, да ли су они више окренути ка десничарским и радикалним ставовима и томе слично.

Може се поредити и у којој је мери та појава присутна у Србији у односу на земље у окружењу.

Будући да се ради о комплексном истраживању, припрема за њега ће трајати годину дана.

Његово спровођење би, најављује Станојевић, требало да почне следеће године, а резултате доступне јавности, очекује за 2019. годину.

Ненад Челаревић из пројекта Перформ који је подржао пријем Србије у Европско друштвено истраживање, каже да је ово први пут да је Србија примљена у то истраживање, а да је ово за Европу, девета рунда истраживања.

"По први пут ће научници из области друштвених наука имати прилике да са својим колегама заједнички раде најзначајније компаративно истраживање у области друштвених наука", рекао је Челаревић и додао да ће оно, уколико се његов континуитет настави сваке две године, како се то ради у ЕУ, омогућити да се прате друштвене промене у нашој земљи.

Европско друштвено истраживање је подржало и Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести