За 24 сата у Новом Пазару преминуло двоје, 209 хоспитализовано

НОВИ ПАЗАР: У претходна 24 часа у Општој болници у Новом Пазару преминуле су две особе, примљено је 13 нових пацијената, па је тако сада у регионалној болници која од јуче збрињава и пацијенте из Сјенице и Тутина, укупно 209 хоспитализованих.
Korona virus u Srbiji foto: Dnevnik.rs
Фото: Корона вирус у Србији фото: Дневник.рс

У респираторној јединици налази се 10 пацијената, од којих је троје на респиратору, а од данас ради и респираторна јединица са 28 респиратора.

С обзиром да су гинекологија и један део хирургије остављене као зелене зоне, болница у Новом Пазару има око 260 постеља за ковид пацијенте, што значи да су им капацитети скоро попуњени.

Велика помоћ за Пазар је формирање пољске болнице што чини Војска Србије, која у осам шатора има 110 кревета са проширењем до 170, као и 45 војних лекара и медицинских техничара и сестара.

Како је испричао Мирсад Ђерлек на конференцији за медије, може се рећи да се и по бројкама види да се ситуација у Пазару, па и Сјеници и Тутину полако стабилизује.


Ђерлек: Тренутно 70 медицинара болнице у Пазару на боловању

На боловању је тренутно 70 лекара, медицинских техничара и сестара који су запослени у Општој болници Нови Пазар, изјавио је данас координатор те здравствене установе Мирсад Ђерлек и истакао да ће од свих њих тражити да му сутра донесу документацију како би се утврдило да ли су на правом или лажном боловању.

Ђерлек је на конференцији за медије казао да, уколико се утврди да немају позитиван ПЦР тест и да су отишли на лажно боловање, добиће моментално отказ.

„Сви који беже и неће да учествују у борби за своје грађане, добиће отказ јер ја сам за ово одговоран“, истакао је Ђерлек и нагласио да су лекари и друго медицинско особље дошли из целе земље како би се борили за Пазарце.

„Дошли су људи из целе Србије. Ако ми Пазарци бежимо, какви смо људи. Добиће отказ кунем се и Пазарцима и целој Србији. У овој борби морамо да учествујемо заједно, нису њихови животи важнији од живота других медицинских радника“, нагласио је Ђерлек.

Према његовим речима, тренутно се у Пазару налази 27 лекара, медицинских сестара и техничара из цивилних здравствених установа из других градова Србије и 45 лекара и техничара из војног сектора.

„Сви су ангажовани на заједничком задатку. Радимо сви заједно. У овом тренутку са 80 људи и са 70 одсто кадра Опште болнице, заједно се боримо“, казао је Ђерлек и навео да волонтери свакога дана долазе.

Упитан да ли ће доћи као помоћ лекари из Турске и БиХ, Ђерлек каже да се то налази у процедури Владе Србије.

На питање колико је отприлике у овом тренутку потребно кадровски ојачати пазарску болницу, Ђерлек каже да су тренутно "изашли из мрака" и страха који је владао до пре четири дана и да колико год да дође лекара и медицинског особља биће им мало, односно да су сви добро дошли из којег год дела света дођу.

„Било би боље да успемо да обезбедимо да сваки пацијент има своју сестру и да три пацијента имају свог лекара. Што више људи боља здравствена заштита, мања смртност“, закључио је Ђерлек.


"Далеко смо од доброг стања, али изашли смо из мрачног периода када су нам људи умирали у кругу болнице", додао је Ђерлек.

С обзиром да и епидемиолози најављују да се следећих седам дана очекује највећи пик, Ђерлек каже да их очекује борба у том периоду и да би одлично било ако би стање било као што је данас.

Генерал Угљеша Јовичић је испричао да су дошли војни медицински радници из Ниша, Новог Сада, Београда и других градова Србије, а да су у складу са потребама формирали стручни тим - епидемиолози, интернисти, инфектолози.

Такође, према његовим речима, пољска болница ће у потпуности бити монтирана у току даншњег дана и спремна за прихват пацијената.

Начелник ВМА Мирослав Вукосављевић, наводећи да је стигао у Пазар јуче, казао је да се од синоћ, а још више од јутрос види да се ситуација у Новом Пазару полако стабилизује и иде на боље.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести