Издвојено вештачење о комуникацији ДБ-оваца на дан убиства Ћурувије

У наставку суђења оптуженима за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године у Београду, Специјални суд је на јучерашњем рочишту донео одлуку којом је прихватио предлог одбране да се из списа издвоји део доказа за које је одбрана изнела тврдње да су “прибављени незаконито“.
specijalni sud, Tanjug
Фото: Tanjug

Адвокат Владимир Маринков, један од бранилаца у процесу, каже да је  судско веће донело делимичну одлуку по предлогу одбране за издвајање доказа и да је у овом тренутку  издвојен само извештај о анализи  оствареног саобраћаја  мобилних телефона на одређеном подручју у Београду 11. априла 1999. године, односно у одређеном временском периоду, забележен на 40 трака, од којих је тридесетак прибављено после шест година од тада, а након дванаест година још десет трака.

Судска одлука о издвајању тог извештаја је првостепена и на њу Тужилаштво има право жалбе. 

- Издвајање извештаја о анализи остварних телекомуникација одбрана је тражила јер је начин прибављања трака које су биле предмет анализе, по нашем ставу, а  сада и по ставу суда, незаконит. Одбрана је, међутим, тражила издвајање и доказа који су призашли из тог извештаја, који су њим контаминирани, а реч је  такође о анализама одређених телекомуникација - изјавио је за „Дневник“ адвокат Маринков.

У образложењу предлога за издвајање оспорених анализа, одбрана је навела, поред осталог, да је „Законом о електронским комуникацијама прописано да је оператор дужан да податке чува 12 месеци од дана обављене комуникације и да није дужан да задржи податке које није произвео нити обрадио, а да се из списа   недвосмислено утврђује да су предметни електронски записи о телекомуникацијама одузети од оператора “Мобтел Србија“' БК-ПТТ ДОО,  6. јуна 2005. године, а од оператора “Телеком Србија” дана 22. новембра  2011. године”.

- Имајући у виду да су наведени материјали прибављени шест, односно  дванаест година након кривичноправног догађаја, чак и да су аутентични, а основано сумњамо да нису, јасно је да би били незаконито задржани од стране оператора након истека законског рока, те самим тим и незаконито прибављени, јер је оператор дужан да исте уништи након истека тог рока ради заштите прописаних људских права односних на приватност и неповредивост комуникације, ако се уопште и ради о правим записима о комуникацијама - истиче одбрана у образложењу свог предлога.

Одбрана је нагласила да је по закону који је био на снази 1999. године, „вршење надзора и снимања телефонских и других разговора или комуникација било могуће једино одлуком председника Врховног суда, на писани и образложени предлог служби безбедности и Министра унутрашњих послова, а тако прописана  законска форма није била испуњена за прибављање и обраду ових материјала из разлога што није постојало ни одобрење, а ни примена мере надзора и снимања телефонских и других разговора или комуникација према окривљенима, па како се нису ни могли применити као доказно средство према тадашње важећем закону, исти се не могу користити у овом, па ни било ком другом кривичном поступку”. Осим тога, како тврди одбрана, “поставља се питање и законитости наводног држања ових материјала од стране другог оператора, који податке није ни произвео ни обрадио у смислу Закона о електронским комуникацијама, будући  да се увидом у извештаје МУП РС, ДП, УКП, ШИМ и БИА од 12. фебруара 2012. године, утврђује да су предметни подаци једним делом прибављени од „Телеком Србија“. Из тог извештаја, као и из приложених табела и графичких приказа, не може се утврдити који подаци су добијени из материјала привремено одузетих од „Мобтела“, а који од „Телекома“. Поред тога, аутентичност предметних материјала је практично немогуће испитати, на првом месту због незаконитог начина прибављања и дугог временског интервала између наведеног похрањивања података и њиховог прибављања у овом поступку, али и због немогућности утврђивања да ли је дошло до измена садржаја носача података у периоду од наведеног похрањивања истих, до њиховог здруживања у овај предмет. Дакле,  не постоји континуитет доказних чињеница”.

Одбрана  предлаже да  се „из списа  предмета  издвоје сва писмена која се односе на доказе о телефонској комуникацији између окривљених и других лица, као што су табеле и графички прикази комуникација, извештаји о вештачењу оствареног телефонског саобраћаја, као и свих других писмена везаних за те незаконито прибављене доказе”.

Судски процес води се против  бивших  припадника ДБ-а Радомира Марковића, Милана Радоњића, Мирослава Курака и Ратка Ромића.

Издвајање извештаја о анализи остварних телекомуникација одбрана је тражила јер је начин прибављања трака које су биле предмет анализе, по нашем ставу, а  сада и по ставу суда, незаконит. Одбрана је, међутим, тражила издвајање и доказа који су призашли из тог извештаја, који су њим контаминирани, а реч је  такође о анализама одређених телекомуникација - изјавио је за Дневник адвокат Владимир Маринков.

У оптужници коју је Специјално тужилаштво подигло у јуну 2014. године, наводи да су Ћурувију, док се 11. априла 1999. са супругом Бранком Прпом враћао  из шетње кући, у хаустору зграде, иза леђа напали Мирослав Курак, припадник резервног састава ДБ, и Ратко Ромић, главни инспектор Друге управе ДБ, да је Курак пуцао из шкорпиона у Ћурувију, а Ромић дршком пиштоља ударио у главу Прпу, када је покушала да се окрене.

Бивши начелник РДБ-а Радомир Марковић терети се за „подстрекавање на убиство“,  да је сачинио план и упознао с њим начелника београдског Центра ДБ-а Милана Радоњића, а да је он са  Ромићем и Кураком  постигао договор о извршењу и пружио им логистику“. 

Сви оптужени су  одбацили  било какву повезаност с тим злочином , наводећи да је оптужница са „изразито политичком позадином, да је циљ да се оцрни РДБ, а преко њега и бивша власт, и да је оптужница једини доказ за оптужницу“. 

Оптужени Радомир Марковић налази се у затвору на издржавању казне од 40 година на коју је осуђен у случају Ибарска магистрала. За одбеглим  Мирославом Кураком расписана је међународна потерница, а Милан Радоњић и Ратко Ромић су у кућном притвору.

Следеће рочиште је заказано за 11. мај.

Ј. Јаковљевић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести