Лисице власнику „Млиностепа” због штете од 445 милиона

Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Саду ухапсили су Љ. К., одговорно лице предузећа „Млиностеп”, због сумње да је оштетио Републичку дирекције за робне резерве за 445.540.089 динара,

саопштила је јуче Полицијска управа у Новом Саду.

Осумњични је у наставку акције откривања злоупотреба у располагању робом Републичке дирекције за робне резерве ухапшен по налогу Тужилаштва за организовани криминал. Он је осумњичен „да је извршио кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица, остваривши противправну имовинску корист од 445.540.089 динара”, наводи се у саопштењу.

Осумњичени је, „од 31. децембра 2012. до 26. фебруара 2013, без налога и сагласности Републичке дирекције, продао робу која му је поверена на чување”. МУП је навео и да је осумњичени „фактурисао и наплатио складиштење 13.967 тона меркантилног кукуруза и 3.721тоне пшенице, без евидентирања продаје у својој пословној документацији”.

Републичка дирекција за робне резерве је 26. фебруара 2013. обавила попис, „када је утврђен мањак робе која је била ускладиштена у силосима у Степановићеву”, власништво предузећа „Млиностеп” из Новог Сада.

„Робу је осумњичени Љ. К. продавао већем броју физичких и правних лица”, наводи се у саопштењу. МУП је навео и да је „Млиностеп“ током 2013. због таквог начина пословања доведен у стечај, „без могућности наплате потраживања Републичке дирекције за робне резерве”.

Подсетимо, из кабинета специјалног тужиоца за организовани криминал Миљка Радисављевића у четвртак је саопштено да је бизнисмен Љубомир Куљић, власник и директор новосадске фирме „Млиностеп“, саслушан у Специјалном тужилаштву, у својству осумњиченог.

„Против Куљића је полиција поднела кривичну пријаву због сумње да је присвојио око 16.000 тона меркантилног кукуруза и око 5.500 тона меркантилне пшенице, у вредности од око 440.000.000 динара, које су му од Дирекције за робне резерве биле поверене на складиштење и чување од септембра 2010. до фебруара 2013. године”, наведено је у саопштењу које је потписао тужилац Радисављевић.

Након обављеног саслушања, Тужилаштво је упутило предлог судији Посебног одељења Вишег суда у Београду за претходни поступак да се у циљу несметаног вођења поступка осумњиченом одреди притвор.

Привођење Куљића је наставак акције сузбијања злоупотреба у вези с располагањем робом Републичких робних резерви. Прошлог децембра у две такве акције ухапшено је шесторо људи. Наиме, четири особе, осумњичене да су Републичку дирекцију за робне резерве оштетиле за око 270 милиона динара, ухапшене су 11. децембра. 

Истрага је покренута против начелника Одељења за прехрамбене производе у Републичкој дирекцији за робне резерве Миомира П., вишег контролора „Југоинспекта“ из Београда Властимира С., начелнице Одељења за урбанизам, комунално-стамбене и имовинскоправне послове Општинске управе Велико Градиште Зорице Д. и директорке привредног друштва „Мили млин“ Јасмине Ф. из Великог Градишта.

Сумња се да је Јасмина Ф., као одговорно лице у предузећу „Мили млин”, које је овлашћени складиштар меркантилне пшенице у власништву Републичких робних резерви, од 2008. до 2013. године присвојила 10.000 тона меркантилне пшенице која је по уговорима њеном предузећу поверена на чување и складиштење.

У другој акцији, 25. децембра, припадници Министарства унутрашњих послова, по налогу Тужилаштва за организовани криминал, ухапсили су две особе осумњичене да су оштетиле Републичке робне резерве за око 365 милиона динара.

Како је тада наводено у саопштењу МУП-а, због сумње да су извршили кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица, ухапшени су Ј. Н. (61) из Београда, одговорно лице „Гранико” ДОО Уљма и оснивач „Гранимпекса” ДОО Београд, и М. С. (32) из Ченте, одговорно лице „Гранимпекса”. Осумњичени су, као одговорна лица привредног друштва „Гранико”, односно „Гранимпекс”, од почетка 2008. године до краја 2013, продали 11.688.751 килограма меркантилног кукуруза и 6.416.664 килограма меркантилне пшенице, власништво Републичке дирекције за робне резерве, које су привредном друштву „Гранико” дате на складиштење и чување. С. Х. Д.

Недостаје 80.612 тона житарица

Афера око покрадених Робних резерви „планула” је јуна 2013. године, али су надлежни до првих доказа о постојању већих злоупотреба дошли током истраге у панчевачкој „Азотари”, која је позајмљивала робу из Робних резерви. По извештају Владине радне групе, из Робних резерви недостаје 80.612 тона житарица. Од 77 контролисаних складиштара, код 18 је нађен мањак.

Утврђено је да у седам складишта нема ни зрна пшенице, а да се, истовремено, у књигама води чак 32.177 тона те житарице. То је чак 64 одсто укупне количине „нестале” пшенице, показују подаци Радне групе. Код кукуруза је потпуни недостатак робе установљен у два складишта, где је требало да га буде 6.022 тоне.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести