Укинута пресуда Бориславу Новаковићу, понавља се суђење

БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду укинуо је пресуду којом је на три и по године затвора био осуђен бивши директор новосадског Завода за изградњу Борислав Новаковић, а његови сарадници на казне од две и по до четири године затвора због оптужби да су злоупотребили службени положај приликом изградње Булевара Европа у Новом Саду од 2009. до 2011. године.
Bora Novakovic/Dnevnik/Arhiva
Фото: Дневник/Архива

Истом одлуком, која је данас објављена, суд је наложио да им суђење понови пред Специјалним судом у Београду и отклони низ битних повреда кривичног поступка које су уочене.

Укинутом пресудом, Новаковићева тадашња помоћница Мирјана Дејановић била је осуђена на исту казну од три и по године затвора, а службеници Завода - Зоран Бојовић на четири године затвора и Драгана Живковић на две и по године затвора.

Бојовић и Живковић обавезани су, укинутом пресудом и да солидарно на име накнаде прицињене штете износ 462.909.109,61 динара плате Граду Новом Саду у року од три месеца од дана правноснажности пресуде, под претњом принудног извршења.

Апелациони суд је најпре у обраложењу своје одлуке указао да првостепени суд није дао прихватљиве разлоге за свој закључак - да у односу Новаковића у овом случају није реч о "пресуђеној ствари" у другом, прекршајном поступку који је обустављен због застарелости.

Наиме, према ставу одбране, против Новаковића је због истоветних радњи извршења онако како су описане у оптужници, већ вођен прекршајни поступак, који је на основу одлуке Прекршајног апелационог суда од 24. септембра 2014. године правноснажно обустављен услед наступања апсолутне застарелости.

Апелациони суд је указао да је према Европској конвецији за заштиту људских права и слобода и пракси Европског суда за људска права појам "кривично" доста је шири у односу на исти појам у нашем позитивном праву.

"Тај појам по Конвенцији суштински одговара појму ''кривично дело'' у националном праву, али обухвата и поједине привредне преступе и поједине прекршаје, а што је у складу са Уставом Републике Србије којим је проширена забрана поновног гоњења и кажњавања за исто кривично дело и на поступке за неко друго кажњиво дело", навео је Апелациони суд.

Додао је да се за сада се не може прихватити ни став првостепеног суда да се правило "пресуђене ствари" односи искључиво на потпуно идентичан чињенични опис, напомињући да је у образложењу пресуде првостепени суд пропустио да наведе шта је Новаковићу стављено на терет у поступку који је правноснажно окончан.

То је, како је напоменуо Апелацинои суд, од знацаја за оцену да ли су испуњени или не критеријуми на основу којих се даје коначан закључак да ли има или нема места примени принципа "пресуђене ствари".

Апелациони суд је истакао да су због тога у образложењу оспорене пресуде изостали разлози о чињеницама које су предмет доказивања, док су разлози који су дати нејасни, а што све има за последицу битну повреду одредаба кривичног поступка.

Такође, за Апелациони суд је споран закључак да су Новаковић, Дејановић, Живковић и Бојовић имали статус службених лица, јер сматра то не произлази из одредби кривичног законика и Закона о локалној самоуправи.

"То даље значи да су - у погледу одлучне чињенице од које зависи и правна квалификацијија кривичних дела која су у питању, у образложењу пресуде изостали разлози, а разлози који су дати су нејасни, те је првостепена пресуда и у овом делу захвацјена битном повредом одредаба кривичног поступка", навео је Апелациони суд.

Надаље, када је у питању одлучна чињеница да ли је привредно друштво „Б" испуњавало техничке услове за прву фазу рестриктивног поступка или није, првостепени суд, прихватајући исказе сведока утврђује да то предузеће не испуњава минимум услова у погледу опреме и механизације, односно не поседује минимум два камиона носивости 10 тона.

Међутим, Апелациони суд сматра да се основано у жалби окривљених оспорава тај закључак првостепеног суда и да је у том делу учињена битна повреда одредаба кривичног поступка.

Такође, Апелациони суд налази и да је противречан део пресуде којим се у изреци наводи да је Живковићева кривично дело извршила са директним умишљајем, док у образложењу пресуде наводи да је ова поступала са евентуалним умишљајем.

На тај начин је изрека првостепене пресуде противречна датим разлозима и у том делу је захваћена битном повредом одредаба кривичног поступка, због које је и из овог разлога морала бити укинута, закључио је Апелациони суд.

Оптужницом тужилаштва за организовани криминал окривљени у овом случају се терете да су омогућили предузећу "Боровица транспорт" да добије посао за извођење радова на изградњи саобраћајних површина друге и треће деонице четврте фазе Булевара Европе од Руменичког пута до аутопута Е75 у Новом Саду, иако су знали да то привредно друштво није испуњавало минимум услова у погледу опреме и механизације за добијање посла, те није могло да добије посао изградње саобраћајних површина.

Новаковић је био ухапшен крајем новембра 2014. и у притвору је провео 30 дана.

У време спорних радњи био је функционер Демократске странке и шеф посланицке групе ДС у Скупштини Војводине, али је прошле године напустио ту странку.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести