Акција Нови Сад чита деци: Књиге важне и за бебе

НОВИ САД: Током овог месеца у акцији “Нови Сад чита деци” која се одвија на иницијативу и уз учешће више од 25 организација и удружења, свакодневно ће се радити с децом и породицама, с циљем да се подигне свест о значају читања с дететом за његов развој, и касније школско и академско постигнуће.
beba citanje
Фото: pixabay.com

Основна идеја иницијативе је да различитим активностима учини читање доступним деци, без обзира на то где живе и бораве, да родитељи или старатељи добију информације о томе зашто је читање с дететом важно, како се бирају књиге и како се деца укључују у активности читања. Задатак је све то објаснити и учинити приступачним, каже др Ивана Михић; супервизор активности у Центру за подршку раном развоју и породичним односима “Хармонија”, једна од организација које учествују у акцији.

Научно је доказано да читање с дететом, а то значи у свим узрастима поготово од првих неколико месеци до треће године, у најширем смилсу дружење с књигом, листање и разгледање, враћање на већ прочитано, разговор о томе што се чита.., представља целовит и ефикасан облик подршке раном развоју.

Овакав начин читања с децом, нарочито се значајним показује за децу која расту у мање стимулативним окружењима, или у породицама које су, услед хроничног стреса и тешкоћа, у ризику за мањи квалитет старања о детету, истиче Јелена Бранковић, координатор Центра за подршку раном развоју и породичним односима “Хармонија”.

По речима стручњака, само 15 минута читања дневно омогућава детету да за годину дана чује 1.000.000 речи.

Најважнији разлог за читање детету је то што оно слушајући успоставља везу између родитељског гласа и слика из књиге.

Када родитељи читају, певају или говоре нешто детету, оно је изложено мноштву различитих емоција и звукова.

Читање такође подстиче бебу да гледа, показује, додирује и одговара на стимулансе и питања; што поспешује развој пажње и способности размишљања.

Тако, деца којој су родитељи често читали, знају више речи у доби од две године од деце којој није читано. Код деце којој се редовно читало током раних година постоји већа вероватноћа да ће научити да читају у правом тренутку.

Иако деца из различитих породица обично развијају језичке вештине у приближно истом узрасту, стопа ширења речника је под великим утицајем тога у којој мери очеви, мајке и старатељи разговарају и читају са својом децом.

Активности акције су започете „Обуком за Читаче“ на коју су се као волентери јавили Новосађани, њих више од 100, међу којима су маме, тате, баке, лекари, професори, студенти, ученци, васпитачи, учитељи, инжињери, менаџери, глумци… Осим организација које активно учествују у реализацији активности, инцијативу су подржали и Покрајински заштитник грађана-омбудсман, Градска библиотека у Новом Саду и више издавачких кућа и удружења родитеља.

В. Ц.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести