Апарат стигао из Сплита: Пацијентима мерили еластичност јетре

НОВИ САД: Око 50 пацијената из целе Војводине дошло је јуче у Клинику за инфективне болеси у Новом Саду, како би на фиброскен апарату проверили стање своје јетре.
fibroskan RHA
Фото: Dnevnik.rs

Неки од њих пате од болести јетре и по 30 година, а има и оних који су трансплантацијом добили нови орган. Фиброскен апарат донели су на један дан у Нови Сад представници Удружења пацијената са болестима јетре “Хепатос” из Сплита и ЕЛПА Европског удружења пацијената са болестима јетре.

Начелница Одељења за вирусне хепатитисе Клинике за инфективне болести Клиничког центра Војводине професорка др Милотка Фабри каже да да је цео јули посвећен борби против болести јетре, а велики број тих обољења везан је за хепатитисе Б и Ц. Према њеним речима, у Србији један одсто становништва има хепатитис Ц, а нешто више је оболелих од хепатитиса Б.

Фото: Ивана Драгојевић, др Милотка Фабри и Татјана Реић

“Апарат фиброскен који нам је данас на располагању представља замену за биопсију јетре, која се нигде више у Европи не ради. Снимање траје пет до седам минута, а апарат мери еластичност јетре, односно отпор кроз јетру и израчунава степен фиброзе, односно цирозе. Пошто има и сонду, мери и масноћу јетре”, објаснила је др Фабри.

Осим што пацијенти код нас немају овај апарат, осим једног који је у Београду, они немају ни савремену терапију. Др Фабри је навела да је код нас лечење стало са 2014. годином, када су се појавили нови лекови, с којима је излечење 98 одсто, док се код нас и даље даје стара терапија. Нови лекови су регистровани, али се не налазе на позитивној листи Републичког фонда за здравствено осигурање.

“Не знам која је цена лека, али пацијенти који се не лече савременом терапијом и који нису одговорили на лечење пегинованим интерфероном пропадају, иду ка карциному или трансплантацији“, навела је др Фабри.

Председница хрватског Удружења пацијената са болестима јетре “Хепатос” из Сплита и ЕЛПА Европског удружења пацијената са болестима јетре Татјана Реић истакла је да је Србија једина земља у региону у којој нису доступни савремени лекови.


Један апарат у целој Србији

Један фиброскен апарат постоји у Београду, а др Милотка Фабри каже да пацијенти за снимање на њему морају да имају извештај са потписима троје специјалиста, који оверавају у Фонду и онда иду на Београд на снимање.


“Стратегија државе Србије према оболелима од хепатитиса Ц је срамотна. Пацијентима се не дозвољавају нови лекови који постоје четири године и они којима живот од тога зависи пуштају се да иду у Индију и Бангладеш по терапију до које долазе преко интернета. Старији се пуштају да умру, а они који имају новца иду по генеричке лекове и не знају шта је унутра. Као председница Европске асоцијације поручујем да није пет до 12, него је пет иза 12 да се нешто учини. Сада смо донели апарат који замењује биопсију, која је болна и која кошта. Најскупље је не лечити људе и пустити их да умру”, казала је Реић и напоменула да, захваљујући апарату и касније може да се прати развој болести.

Председница српког Удружења пацијената са болестима јетре “Хронос” Ивана Драгојевић истакла је да 60 одсто оболелих не може да се излечи старом терапијом и нагласила да се не зна колики је број оболелих, јер наша земља нема регистар.

“Ми имамо само процене броја оболелих и знамо да је проблем велики, али не знамо колики је обим проблема“ рекла је Драгојевић.

Фиброскен апарат ће данас бити у Клиници за инфективне и тропске болести у Београду.

Љ. Петровић

Фото: Р. Хаџић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести