Ашанин: У КЦС до сада лечено 7.000 ковид пацијената

Ашанин је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је од почетка епидемије око 7.000 ковид пацијената хоспитализовано у оквиру система Клиничког центра Србије.
asanin-dr milika/Tanjug/video
Фото: asanin-dr milika/Tanjug/video

БЕОГРАД: Директор Клиничког центра Србије Милика Ашанин каже да је од почетка епидемије коронавируса, КЦС водио борбу на два фронта, ковид и нековид, и да је у нековид делу, од марта до данас, лечено више од 60.000 пацијената.

Ашанин је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је од почетка епидемије око 7.000 ковид пацијената хоспитализовано у оквиру система Клиничког центра Србије.

Истиче да је тренд епидемије бољи него што је био, али да већ данима "није баш најбољи" због броја пацијената који су у болницама, оних на респираторима, али и преминулих.

Према његовим рецима, у пријемној амбуланти Инфективне клинике буде између 130 и 150 прегледа дневно и измеду 80 и 90 хоспитализованих.

У болници Батајница тренутно је хоспитализован 421 пацијент, од којих је 57 на интензивној нези и 40 интубираних, каже Ашанин, додајуци да је болница јуче примила 48 нових пацијената.

Тренутно је заражено око 490 здравствених радника КЦС, од којих 139 лекара, и мало њих је хоспитализовано, наводи директор КЦС.

Ашанин додаје да је у КЦС формиран самостални вакцинални пункт и указује да је до сада вакцинисано ко 2.500 запослених и још око 500 грађана из разних медицинских организација.

Када је рец о нековид делу КЦС, који је једина цивилна установа која се бави нековид пацијентима, било је око 300.000 амбулантних прегледа и око 250.000 прегледа у Ургентном центру од марта прошле године до данас.

Лечено је, истиче Ашанин, 60.000 ковид негативних пацијената.

"Једна тешка епидемија која се појавила је утицала на другацији приступ лецењу пацијената уопште. Морали смо да се организујемо у много погледа, пулмологија је по два и по месеца два пута улазила и излазила из система. Помагали смо свим клиницко-болницким центрима, наши анестезиолози су радили и поставили систем, морали смо да помажемо и другима у унутрашњости Србије. Све је то утицало на наш рад", наводи директор КЦС.

Ашанин је навео да сваки пети човек у Србији умире од малигних болести.

"Уложили смо додатне напоре за лечење тих болесника, повећали рад у дневним болницама. На икс ножу у 2019. обављено је 3.100 третмана, а у 2020. години 5.100 третмана", истакао је директор КЦС.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести