Батут: Грипа има у јужној Бачкој, епидемије ни на помолу

НОВИ САД: Према подацима Одељења за епидемиолошки надзор Центар за превенцију и контролу болести Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” , у 50. извештајној недељи Националне референтне лабораторије за инфлуенцу Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак” који је Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” добио за одговарајућу недељу надзора, бележи се 4.075 случајева обољења сличних грипу с инциденцијом од 56,14.
prehlada grip pixabay
Фото: pixabay.com

Такође, региструје се низак интензитет активности вируса грипа и спорадична географска раширеност. Највише оболелих је у узрасној групи деце старе до четири године.

До сада су потврђени случајеви грипа с територије Града Београда, Јужнобачког и Нишавског округа, добијеним од института/завода за јавно здравље на територији Републике Србије. Епидемије, дакле, још увек нема, јер је активност вируса још увек ниска, иако се повећање оболелих очекује у наредним недељама, кад се заврше празници и већина људи крене јавним превозом на посао, а деца у школу.


Разлика је у симптомима

Обољење слично грипу је акутна респираторна болест с почетком у претходних седам дана и измереном температуром од 38 Ц или изнад 38Ц и кашљем. Да није грип доказује се слањем узорка у “Торлак”, а до тада се лечи лековима за скидање температуре, лежањем, чајевима.

Акутна респираторна инфекција има најмање један од четири респираторна симптома: кашаљ, гушобољу, плитки дах, коризу, као и потврда лекара да је болест узрокована инфекцијом. Акутна респираторна инфекција може бити праћена температуром, али и не мора. Тешка акутна респираторна болест је акутна респираторна болест с почетком у претходних седам дана која захтева најмање једну ноћ хоспитализације и укључује температуру од 38Ц или изнад 38Ц, кашаљ и плитко или отежано дисање.


Вакцинација осетљивих социјалних и радних група практично је завршена, а према подацима Министарства здравља, ове године набављено је у првом турносу 290.000 доза, што је за 50.000 више него прошле године, а потом је пре две недеље стигло јо 10.000 доза четворовалентне вакцине. Примиле су је осетљиве групе становништва: хронични срчани болесници, труднице, реконвалесценти после тежих болести и операција, као и медицински радници.

Што се осталих обољења сличних грипу тиче, највише оболелих од има у узрасној групи деце до четири године. Укупно је регистровано 747 случајева, док је нешто сложенија ситуација кад су акутне респираторне инфекције питању. До сада је регистровано укупно 8.007 случајева, и опет највише међу децом старом до четири године.

Према болничком сентинел надзору над тешком акутном респираторном инфекцијом (САРИ) у овој извештајној недељи пријављено је 19 случајева овог обољења. Лабораторијским тестирањем пет сентинелних узорака, није доказан вирус грипа. Пријављено је укупно пет случајева акутног респираторног дистрес синдрома, и сви су из Војводине.

Сентинел надзор над обољењима сличним грипу и акутном респираторном инфекцијом показао је да је од ових болести у болницама и другим установама облолело четири особе, и све четири су и из Војводине.

И. В.

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести