Бољи и прецизнији приступ туморима уз нову опрему

НОВИ САД: Институт за онкологију Војводине до краја овог месеца треба да добије савремену опрему, односно апликаторе за брахитерапију, захваљујући којој ће пацијентима бити омогућено квалитетније лечење, јер ће моћи да се озраче и удаљенији делови тумора.
institut za onkologiju
Фото: Dnevnik (arhiva)

Брахитерапија је такозвано унутрашње зрачење, интервентна и инвазивна врста зрачења, којом се посебне игле, катетери уносе у сам тумор или у његову непосредну близину. Начелница Одељења радијационе онкологије Института за онкологију Војводине др Оливера Иванов каже како је то велика предност брахитерапије, јер се допире у сам тумор или његову близини,те може високом дозом зрачења да се делује на сам тумор, а да се при томе поштеде околна ткива и околни органи, а даје и мање компликација него када је у питању спољашња зрачна терапија. Брахитерапија се у свету примењује за све локализације, а код нас за сада највише за лечење гинеколошких тумора, карцинома ректума, коже и бронха.

Пуно смо улагали у брахитерапију, а сада смо набавили нове модерне апликаторе, којима имамо веће могућности, јер досадашња брахитерапија има своја ограничења. Наиме, код карцинома грлића материце, до сада се поставља централна сонда у материцу и кроз ту сонду се пушта извор зрачења. Међутим, то зрачење има лимит, оно штеди околне органе, али је и његово деловање ограничено. Онда постоји проблем код већих тумора, који се шире изван грлића материце, латерално, према карличним зидовима. Проблем је што ти латерални делови остану субдозирани, односно то зрачење из централне сонде не може да досегне све делове тумора. То је био један од основних разлога зашто је почела да се примењује савремена интерстицијална брахитерапија, где се практично помоћу посебних апликатора, који сада треба да нам стигну, пласирају игле у те спољашње, латералне делове тумора, кроз њих се спроведе радиоактивни извор, те се прошири поље зрачења и обухвате сви делови тумора, објаснила је др Иванов.

Апликатори које сада добијају су за рак грлића материце, као и посебан апликатор за карцином ректума који има такође специјалне додатке, којим се штеди здрава слузница ректума, а тумор се прецизније озрачи.

Нови апликатор за брахитерапију ректума ће значајно да побољша квалитет ове терапије, која се у целој Србији, ради само на Институту за онкологију Војводине. Добијамо и апликатор за материцу такође, где може да се спроведе само брахитерапија, па не мора да се примењује и спољашње зрачење. Са овим апликаторима, ћемо скратити време зрачења, јер пацијенти неће морати да иду и на спољашну зрачну терапију, напомиње др Иванов.


Све више оболевају младе жене

Рак грлића материце јавља се све више код младих жена и велики пораст је међу младима у тридесетим и четрдесетим годинама. И то су често, на жалост, узнапредовали карциноми, казала је др Иванов.


Како оцењује, најзначајније је што добијају опрему за рак грлића материце, јер је то један од водећих карцинома у нашој земљи и посебан проблем је што се често јављају жене у узнапредовалом стадијуму болести.

Када имамо велики тумор, урадимо зрачну терапију, али дође до рецидива. Онда се питамо да ли проблем то што је агресивна болест или је до лечење, Утврђено је да ти латерални, периферни делови тумора не могу да буду обухваћени из централне сонде на адекватан начин и доза зрачења која се испоручи није довољна. Са новим апликаторима, можемо да доведемо зрачење у све делове тумора и да смањимо шансу да жена добије рецидив, односно да се поново јави болест, истакла је др Иванов и додала како овог месеца треба да стигну апликатори, чију набавку је финансирала Покрајинска влада.

План је да дође стручњак из иностранства који ће да обучи наше лекаре, али због короне не знају да ли ће и када то моћи да реализују. Тек након обуке, моћи ће да почну и да примењују савремену терапију.

Тренутно имамо опрему која је стандард за лечење карцинома грлића материце, али ово је кора даље и више, јер смо препознали проблем са досадашњим лечењем, и значајно ће се повећати квалитет терапије, нагласила је др Иванов.

Љубица Петровић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести