Деца излечена од рака касније теже ступају у брак

НОВИ САД: Мушкарци који су преживели карцином у дечјем узрасту имају мање шансе да се ожене и имају децу у односу на општу популацију, показао је извештај италијанског АИЕОП оф-терапи регистра, а пренео је сајт Удружења родитеља и старатеља деце лечене од рака “Чика Боца”.
vencanje mlada
Фото: pixabay.com

Ово потврђује доживотни утицај болести на њихово друштвено понашање и изборе. Укључивање у дуготрајно праћење и саветовања за бивше пацијенте који се приближавају одраслом добу било би веома важно, закључак је овог извештаја.

Оф-терапи Регистар основан је 1980. године и повезао је 34 одељења педијатријских онкологија који су пристали да деле своје базе података дајући информације о деци узраста до 14 година са дијагнозом рака који су завршили лечење и континуирану ремисију и који су у стадијуму без терапије, односно “оф терапи”, без обзира на накнадну еволуцију болести.

Циљ студије био је да се опишу обрасци брака и родитељства у групи канцер сурвајвера дечјег рака, који су у Регистру оф-терапи.

Извештај је обухватио 6.044 сурвајвера, којима је рак дијагностикован у периоду од 1960 до 1998. године, у узрасту од 0 до 14 година и који 2003. године имају 18 или више година. Учесници су праћени кроз регионалне регистре до краја праћења, односно живота, и бележио се и њихов брачни статус и датуми рођења њихове деце. Из регистра су извучени подаци о виталном и брачном статусу учесника студије. Сурвајвери су класификовани као “никад венчани и никад нису живели као венчани”, “венчани (брачна заједница)” или “ванбрачна заједница”. За венчане особе су пронађени датуми заснивања брака, као и рођење деце. Ови испитаници су праћени до 30.октобра 2006.

У друштвено прихватљивим социјалним оквирима брак и родитељство подразумевају се као стандрард "нормалног-очекиваног" друштвеног понашања, а брачни статус особа које су преживеле карцином у дечјем узрасту, каже да 81 одсто мушкараца и 71 одсто жена никада не буде у браку или ванбрачној вези.

Током периода праћења 77 одсто испитаника није у браку или ванбрачној заједници, а 23 одсто је било у браку. Стопа брака је 0,56 код мушкараца и 0.7 код жена, показују подаци из извештаја, као и да 263 мушкарца има 367 живорођене деце, а да 473 жене имају 697 живорођене деце.

У Удружењу “Чика Боца” објашњавају како ово истраживање желе да поделе са већим бројем људи, јер је побољшање протокола лечења повећало стопу преживљавања.

То значи да се за децу дијагностиковану у узрасту од 0 до 14 година очекује да ће 70 одсто преживети најмање пет година од успостављања дијагнозе и достићи одрасло доба. Један од главних циљева педијатријских онколога је да дају шансу да излечено дете води нормалан живот. У друштвено прихватљивим социјалним оквирима брак и родитељство подразумевају се као стандард нормалног друштвеног понашања. Пружаоци здравствене заштите требало би да обавесте бивше пацијенте о потенцијалим проблемима и ризицима за рађање деце, као што су ризик појаве рака или урођених деформитета, информишу их и истраже потенцијане ризике за потомство, наводе на сајту Удружења.

И разне претходне студије рађене у Канади, САД и Великој Британији разматрале су брак и породицу као важан индикатор психолошког прилагођавања и достизање циљева друштвеног живота канцер сурвајвера.


Дијагнозе оболелих

Извештај наводи и податке по дијагнозама, тако да у групи оних који се никада нису венчали или били у ванбрачној заједници акутну лимфобластну леукемију имало је 75,90 одсто њих, акутна нелимфобластну леукемију 76,60, Хочкин лимфома 66,80, Нон Хочкин лимфома 75,90, туморе централног нервног система 92,40, тумори симпатичког нервног система 80,90, туморе бубрега 76,90, тумори костију 92,20, мекоткивне саркоме 80,30 и друге врсте тумора 91,30 одсто.


Брачни статус оних који су лечени у узрасту од 0 до 4 године, показује да никад није венчано њих 80 одсто, а венчано или у ванбрачној заједници их је 18 одсто. Међу леченима у узрасту од 5 до 9 година никад није венчано њих 74 одсто, венчани или у ванбрачној заједници их је 24 одсто, а непознат статус је за 1 одсто лечених. Међу леченима у узрасту од 10 до 15 година никад није венчано 74 одсто, венчано или у ванбрачној заједници их је 24 одсто, а непознат статус је код 1 одсто.

Међу онима који су лечени у периоду од 1960. до 1979. године, никад венчано или у ванбрачној заједници је 52,9 одсто, венчано или у ванбрачној заједници је 45,7, а непознат статус је код 1,4 одсто. Код лечених у периоду од 1980. до 1989. године никад венчано или у ванбрачној заједници је 82,6, венчаних или у ванбрачној заједници је 16,2, а непознат статус је код 1,3 одсто. Лечени у периоду од 1990. до 1998. године никад венчано или у ванбрачној заједници је 93,1, венчано или у ванбрачној заједници је 6,3, а непознат статус је код 0,6 одсто.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести