Дејановић: Недовољно младих да се "одржимо"

БЕОГРАД: Млади до 17 година чине само 17 одсто становништва у односу на општу популацију у Србији, изјавила је вечерас министарка без портфеља задужена за демографски развој и популациону политику Славица Ðукић Дејановић и додала да они који имају преко 65 година чине више од 20 одсто популације.
studenti mladi
Фото: pixabay.com

“То је апсолутно недовољно да се одржимо овде у Србији”, рекла је Ђукић Дејановић на обележавању Светског дана детета у Скупштини Србије.

Она је подсетила да је 1954.године Генерална скупштина Уједињених нација 20. новембар прогласила Даном детета када се сваке године поново подсећа на важност да се сваком детету обезбеди, између осталог, безбрижност и образовање.

“И агенда 2030 УН каже да свако дете треба да буде укључено у систем образовања који ће бити и обавезан и бесплатан у предшколском, основном и средњешколском узрасту”, рекла је Ђукић Дејановић.

Наводећи да Србија неретко констатује да нема довољно деце, Ђукић Дејановић је истакла да су због тога проналитетне мере изузетно важне и приоритетне.

Нагласила је и да је јако важно да дете буде заштићено и да његов интерес буде приоритет и у складу са тим позвала појединце, академску заједницу и све чиниоце да се придруже и помогну да закони који се доносе, а тичу се заштите права детета, буду што бољи.

Потпредседник Скупштине Србије Верољуб Арсић навео је да је Србија међу првима ратификовала Конвенцију о правима детета и да од тада показује потпуну и континуирану посвећеност о заштити њихових права.

Он је истакао да је Народна скупштина увек била усмерена у правцу заштите дечјих права и побољшању положаја деце кроз законодавне активности, а од 2012. године, подсетио је, постоји Одбор за права детета чији је председник Маја Гојковић.

“Србија бележи значајне помаке у унапређењу права детета и стварању законских оквира за заштиту деце, а потпуно смо свесни да је пуно посла пред нама”, рекао је Арсић.

Градоначелник Београда Зоран Радојичић рекао је да Београд, као велики град, мора да води рачуна о свој деци, нарочито о угроженим групама, као што су деца без родитељског старања или деца са посебним потребама.

“Београд то и ради. До краја године или почетком следеће године ћемо отворити Прихватилиште за децу у коме ће они који немају смештај моћи да буду збринути. Ради се о 1.700 квадрата простора за више од 600 деце. Поред њих и деца са улице ће ту моћи да нађу склониште”, рекао је Радојичић.

Поводом Светског дана детета вечерас ће здања у Београду попут Дома народне скупштине да светлуцају плавом бојом у складу са овогодишњим слоганом “Плаво за свако дете”

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести