Девојчица је могла да буде спасена да Црна Трава има мобилну екипу

Двогодишња девојчица која је јуче преминула била је на Власини на летовању, а када јој је позлило, родитељи су позвали Хитну помоћ у Црној Трави. Тамо им је речено да не могу да изађу на терен јер имају само једног дежурног лекара у ноћној смени, а да санитетско возило нема боцу са кисеоником.
1
Фото: pixabay.com

Медији преносе и изјаву тог дежурног лекара који је рекао да није имао возача који би га одвезао до језера где је девојчици позлило, јер је због хитног случаја послат у Лесковац.

Наводи се и да је родитељима саветовао да позову сурдуличку хитну службу рачунајући, како је рекао, да можда негде имају на терену возило које је ближе и адекватно опремљено, преноси РТС.

Иначе, Дом здравља Црна Трава је огранак ДЗ у Власотинцу.

У њему ради укупно 25 људи, од чега је седморо лекара. Новац за њихове плате издваја општина Црна Трава.

Директорка дома здравља Власотинце Милена Станковић Митровић указује да је системски одређено да ДЗ Власотинце има четири лекара што је, каже, неодрживо.

Истиче да Црна Трава мора да буде изузета из норматива да би могла да ради нормално.


„Испитаћемо све околности смрти девојчице“

Испитаћемо све до краја и сачекати резултате о овој највећој трагедији која је могла да се деси једној породици, рекао је министар здравља Златибор Лончар поводом смрти двогодишње девојчице којој је позлило на Власинском језеру.

Како је објасно, хитна помоћ је кренула из Сурдулице која је изузетно удаљена, па су се нашли на пола пута и покушали све мере реанимације али није успело.

"Ако сте руководилац здравствене установе, на локалу, а знате да је више људи на Власини, што се нисте организовали, па не могу ја да вас организујем", рекао је Лончар гостујући на ТВ Пинк, наводећи да није кренуо санитет из Црне траве која је ближе него из Сурдулице која је доста удаљена.


Према речима директорке дома здравља Власотинце, у Црној Трави не постоји организована хитна служба.

"Лекари раде у сменама, 24 сата дневно, имамо лекара у амбуланти. Тешко је организовати рад, то је простор од 300 километара квадратних. Тешко је доћи и зими и лети, потребно је доста времена, немогуће је да један лекар у смени напусти дом здравља, јер то значи да он не може да се врати у дом здравља четири-пет сати", указује Станковић Митровићева.

Апелује да је неопходно 10 до 11 лекара да би дом здравља нормално организовао рад.

Директорка дома здравља указује да санинтет не постоји пошто дом здравља није прошао конкурс пре неколико година.

Објашњава да је Власинско језеро ближе Црној Трави, али административно припада општини Сурдулица.

"Због тога се трудимо да у летњим месецима, када је активна посета језеру, да организујемо и увек имамо лекара у амбуланти", рекла је Станковић Митровићева.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести