Директори војвођанских школа на испиту за лиценцу

НОВИ САД: Први испит за лиценце за директоре установа образовања и васпитања у Аутономној покрајини Војводини, у организацији Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, одржан је у у Скупштини АП Војводине.
Ispit za licencu direktora škola u Vojvodini, Mladen Šarčevič, Mihalj Njilaš  foto: Tanjug
Фото: Tanjug

Полагању испита присуствовали су министар за просвету, науку и технолошки развој Младен Шарчевић и покрајински секретар за образовање, управу, прописе и националне мањине Михаљ Њилаш.

Како је рекао покрајински секретар Њилаш, за испит је било спремно седморо кандидата, који су постигли најбоље разутате на припремама. Реч је о директорима пет основних школа, једне гимназије и једне предшколске установе.

- Лиценцирањем директора настоји се да се на челу образових иснституција осигура избор најквалитетнијих особа. Данашњи кандидати показали су се као најбољи на припремама и у свом досадашњем раду – рекао је Њилаш, истаквши да су, према важећем Закону о оснивама система образовања и васпитања, директори и кандидати за директоре дужни да положе овај испит у року од две године од ступања на дужност директора. То важи за више од 500 директора војвођанских установа образовања и васпитања.

Лиценцирење директора од изузетне је важности за реформу образовног система у којем ће као руководиоци моћи да раде само компетентни и вишеструко способни

Услови за изалазак на испит су похађање претходне обуке коју спроводи Завод за унапређење образовања и васпитања. Програм обуке је индивидуалан и зависи од дужине претходног исксуства на пословима позиције директора, као и екстерног вредновања остварених резултата рада и стручне спреме кандидата.

Кандидати се за похађање обуке пријављују надлежној школској управи, чији просветни саветници цене испуњеност услова за похађање обуке, осим за  директоре који имају звање доктора наука или мастера у области образовања. Школска управа дужна је да обавести Завод о кандидатима који испуњавају услове, а он затим спроводи обуку кандидата. Након завршене обуке, кандидати имају три месеца да реализују истраживање образовно-васпитне праксе, дају предлоге за њено унапређење и припреме свој портофолио с којим излазе пред комисију, коју именује министар просвете, односно покрајински секретар.

Испит је регулисан Правилником о програму обуке и полагању испита за лиценцу за директора установе образовања и васпитања.

По речима министра порсвете Младена Шарчевића, лиценцирење директора од изузетне је важности за реформу образовног система у којем ће као руководиоци моћи да раде само компетентни и вишеструко способни.

- Ово је први пут да се ради велика деполитизација руковођења школама. Директор ће бити онај ко је најбољи, а не изабран по партијској линији. Ово је и професионализација система руковођења, без чега нема ни реформе образовања. Ово је кључни моменат у реформи, као што је и рад на екстерној оцени и увођење државне матуре - рекао је Шарчевић новинарима у Скупштини АП Војводина. - Директори морају бити, пре свега, педагошки руководиоци који раде на унапређењу васпитно-образовног рада, али морају добро да познају и право или да у тиму имају врсне правнике. Такође, потребно је да имају и одређене менаyерске способности –  рекао је министар Шарчевић.

Министар је посебно истакао да полагање испита за лиценцу директора није формалност и да се кандидати морају озбиљно припремати. Како је објаснио, испит ће прво полагати директори који који имају највише оцене, а затим и остали. Ко не положи, може да понови испит. За добијање лиценце могу да се кандидују и он који још нису директори, али би то желели да буду.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести