Добровољни даваоци крви остају без бенефиција: Кажњени за хуманост

Добровољни даваоци крви који имају бенефициран радни стаж, остају без бенефиција за дане које нису провели на послу, па тако и за оне које су добили због давања крви.
krv1
Фото: Љ. Петровић

Људима који су дали крв сто пута, то значи одузимање 200 дана, те кажу да ће им то умањити и стаж, али и пензије. Добровољни давалац крви из Градског саобраћајног предузећа „Нови Сад“ Нешко Нешковић каже да су многе његове колеге одустале од давања крви, јер сматрају да су кажњени за хуманост.

- Умањују нам се бенефиције за сваки дан који се није радио, а био је плаћен, па и за давање крви, иако нам законски следују два слободна дана за давање крви. У марту ћу дати крв деведесети пут, то значи да су ми бенефиције умањене за 180 дана. Прво су нам то дали, а онда нам пред пензију узимају. Исто тако нам се умањују бенефиције и за слободне дане које смо добили за негу члана породице, 100 посто плаћено боловање због повреде на раду, рехабилитације. Све то нам се одузима, односно одбија од бенефиција – испричао нам је Нешковић.

Како каже, обраћали су се многима, а прошле године и Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и тамо им је речено да немају право на бенефиције.

- Поводом достављеног мејла указујемо да се, према прописима о пензијском и инвалидском осигурању, остваривање права по основну стажа осигурања који се рачуна са увећаним трајањем односи на  рад на тешким, опасним и за здравље штетним радним местима, односно пословима, који су утврђени Правилником о радним местима, односно пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем (‘’Службени гласник РС’’’, бр.105/03…84/19 ) и за које је уплаћен додатни допринос за пензијско и инвалидско осигурање. Такође, стаж осигурања се увећава само за време које је ефективно проведено на раду према ставу 2. члана 54. Закона о пензијском и инвалидском осигурању (‘’Службени гласник РС’’, бр. 34/04…86/19). Имајући у виду наведено, нема основа да се добровољно давање крви, као ни друге сличне активности за које се у складу са законом омогућава одсуство са рада уз накнаду зараде, утврди у стаж осигурања који се рачуна са увећаним трајањем, па ни да се на основу тога остварују права из пензијског и инвалидског осигурања – наводи се у одговору добровољним даваоцима крви из Сектора за пензијско и инвалидско осигурање и борачко-инвалидску заштиту Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Фото: Dnevnik.rs

„Дневнику“ је у Министарству потврђено оно што је добровољним даваоцима већ одговорено, са напоменом да пошто је реч о добровољном давању крви, можда би могла да се покрене иницијатива да се то измени.

Нешковић каже како су на овакав став Министарства реаговали са чуђењем и у Црвеном крсту Војводине, као и у Заводу за трансфузију крви Војводине.

- Запослени има право на плаћено одсуство у трајању од два узастопна дана за сваки случај давања крви, укључујући и дан давања крви. Бенифицирани радни стаж је категорија која нема никакве везе са давањем крви и регулисана је Законом о пензионом и инвалидском осигурању. Завод за трансфузију крви Војводине нема информације такве врсте – речено нам је у Заводу за трансфузију крви Војводине.

Ни у Заводу, нити у Министарству нису одговорили на питања може ли таква пракса негативно да се одрази на добровољно давалаштво крви, односно да одузимање бенефиција ове људе демотивише и да одустану од давања крви.

- Размишљамо да покренемо иницијативу да добровољни даваоци крви који имају бенефицирани радни стаж један месец не дају крв. Како би се то одразило на све? Крв стално фали, а нама смањење бенефицираног радног стажа повлачи и смањење пензије. Цео живот смо хумани, а враћено нам је на овакав начин. Организоваћемо групу преко Фејсбука да не дајемо више крв – испричао је Нешковић и напоменуо како неке његове колеге већ одустају од давања крви, јер су до сада то учинили по више од 100 пута и велики број дана им се одузима од бенефиција.

Љубица Петровић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести