Ђорђевић: Нови случајеви короне у геронтолошком центру "Срем" у Руми

БЕОГРАД: У установама социјалне заштите и Домовима за смештај одраслих и старих, вирусом КОВИД 19 заражено је 15 корисника и 32 запослена, а благо погоршање епидемиолошке ситуације бележи се због нових случајева заразе у Геронтолошком центру „Срем“ у Руми, каже министар рада Зоран Ђорђевић.
djordjevic
Фото: Танјуг/ Сава Радовановић

Он је за Танјуг рекао да је важно да су у тој установи на време откривени оболели корисници и да су они изоловани, односно смештени у посебне просторије, дата им је терапија и да на срећу, нема тежих клиничких слика.

Према подацима од претходна два дана, било је заражено седам корисника и 32 запослена у тим установама у целој Србији.

Ђорђевић каже да је проблематично што запослени приликом доласка и одласка са посла морају да буду изложени различитим контактима, као и ван радног времена.

„Зато је важно поштовање мера, односно да се запослени одмах по доласку на посао придржавају свих мера“, каже Ђорђевић и додаје да је Министарство за викенд дало нов налог запосленима и директорима у установама да пажња буде максимална, да се примењују све мере и да на време једни друге информишу уколико посумњају да могу бити заражени.

Иначе, корисници у установама социјалне заштите за које постоји процена да могу бити потенцијални преносиоци вируса смештају се у изолацију, док запослени код којих постоји та опасност не долазе на посао и налазе се у кућној изолацији.

Ђорђевић додаје да су посете у геронтолошким установама и даље забрањене и да када епидемиолошка ситуација буде повољнија мере могу да буду релаксиране.

"Ковид правилник" помоћи ће у заштити здравља радника

БЕОГРАД: Правилник о превентивним мерама за безбедан и здрав рад за спречавање појаве и ширења епидемије заразне болести и планови које ће донети привредни субјекти су прилагођавање ситуацији и одговор на пандемију која је добила замах, рекао је данас Танјугу министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Правилником је јасно дефинисан списак мера превенције Ковида на послу, а ту су и мере којима се послодавци реагују у случају заразе као и обавезе које морају да поштују запослени.

"Циљ је да се превенција око безбедност и здравље на раду подигне на виши ниво, да покажемо и као Влада Србије и као Министарство да нам је здравље на првом месту и да се прилагодимо тренутној ситуацији, јер је пандемија добила замах и на то мора да се одговори, да као послодавци и држава одговоримо на најбољи могући начин", рекао је он.

Правилник је ступио на снагу 11. јула а привредни субјекти имају рок од 30 дана да донесу своје планове

Послодавци имају обавезу обавештавања својих запослених, да морају да обезбеде довољно заштитних средстава у складу са мерама које се доносе а за које ће знати јер ће свакодневно бити у комуникацији са министарством здравља и епидемиолозима односно установама јавно здравља на територији на којој послују.

"Дужност радника је да поштују те мере, да их се придржавају и буду одговорни према себи и својим колегама, јер превенција је пола заштите и уколико се сви будемо тога придржавали мислим да ћемо најбоље одговорити и најбоље се заштитити", рекао је Ђорђевић.

Додаје је да идеја Правилника и планова који из њега проистичу није да се било ко кажњава.

"Дужност инспекције рада биће да подучава и помаже послодавцима да примењују мере", рекао је и додао се за било каква питања или помоћ око спровођења правилника могу обратити Министарству.

Овим документима дефинисане су мере али и тачни кораци који се морају предузети у случају појаве сумње на заразу или саме заразе.

"Правилником уопште нису предвиђене казнене мере, мислим да Закон о безбедности и здрављу на раду има казнене одредбе за непридржавање, не верујем да ће бити послодаваца који неће донети план јер је он у интересу и послодаваца и радника", закључио је Ђорђевић.

Како је додао Правилником су сугерисано како да буде донет појединачни план мера.

"У компанијама у којима није присутна зараза тачно да се зна како се делује на превенцији, а тамо где постоје зараза и индиција тачно да се зна како се проверава да ли је стварно дошло до тога и на који начин ће остатак колектива бити заштићен од заразе", рекао је он и додао да је тако на прост начин унапређен систем безбедности и здравља на раду.

Доношењу овог прописа претходили су разговори са синдикатима и послодавцима а министар најављује да ће и даље заједно пратити његову примену па ће га и унапређевати ако буде постојао простор.

Секретар Удружења за трговину Привредне коморе Србије Жарко Малиновић истиче да је важно што постоји Правилник као део одговора на пандемију у којој се налазимо.

"Важно је да и послодавци и запослени знају своје обавезе како би сви заједно били безбеднијии на својим радним местима, и како би сачували здравље популације", рекао је он.

Додаје да ће кроз планове који донесу послодавци бити јасно како се информишу запослени, које су процедуре и поступања у смислу заштите на раду, како запослени долазе, које су им обавезе на радном месту као и приликом напуштања радног места, и како користе средства за дезинфекцију и друга заштитна средства

"Сам правилник је детаљан и јасан, даје јасне инструкције, суштина је да треба да их преточимо у наша правила поступања и самим тим рок је довољан", одговорио је он на питање да ли је рок за доношење планова од 30 дана прекратак.

Додао је да су послодавци већ од раније упознати са сличним правилима, и већ их имају имплементирана када је у питању безбедност на раду.

"Сада се сви налазимо као друштво у специфичној ситуацији као што је ова пандемија и због тога је важно да имамо спремне протоколе и правила поступања у складу са изазовима које она пред нас поставља", рекао је он.

Како је подсетио ПКС је још у марту заједно са великим бројем привредних друштава, посебно са онима из сегмента трговине, креирала протоколе поступања у вези са овом заразном болешћу како би се заштитило здравље запослених али и свих добављача и купаца са којима они долазе у контакт.

"Санкције за непоступање нису у фокусу правилника, већ он даје инструкције за поступања, а сада је важно да сви сегменти друштва координисано делују како би смо се изборили са овом пошасти", закључио је Малиновић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести