Државна Агенција: Деца остају на Малти док се не реше жалбе

ВАЛЕТА: Малтешка Агенција за држављанство и боравак поводом одбијена 22 захтева за боравишну дозволу деце, саопштила је вечерас да се не очекује да деца одмах напусте земљу, јер подносиоци захтева имају право на жалбе и могу да оспоре одлуку у Одбору за жалбе имиграната, који је независно и аутономно тело.
malta
Фото: Pixabay, ilustracija

“Док се такво решење не донесе, биће им дозвољено да пребивају на Малти уз привремене дозволе, што је пракса коју малтешке власти примењују годинама”, каже се у саопштењу.

Агенција наводи да су "случајеви о којима се у медијима говори, недавно поднели нове пријаве деце која никада раније нису поседовала боравишну дозволу на Малти".

"Дотични чланови српских породица нису доведени на Малту посредством било каквог поступка који се води од стране Агенције за држављанство и боравак, али су имали могућност да физички бораве на Малти на основу изузећа од визе", стоји у саопштењу које је пренело Министарство спољних послова Србије.

Агенција напомиње да српским држављанима није потребна виза за боравак, тј. могу да се задрже на територији шенгена до 90 дана у року од шест месеци.

Неопходно је напоменути, каже се у саопстењу, да сва деца која већ бораве на Малти захваљући боравишним дозволама, могу да наставе да обнављају дозволу боравка у земљи на основу првобитних услова прве пријаве.

Агенција за држављанство и боравак Малте наводи да је преиспитала случајеве и потврдила своју одлуку да одбија захтеве поднете у претходним недељама, јер подносиоци не испуњавају критеријуме минималног прихода.

“Приход потребан за спајање породица, наведен у подзаконском акту број 217.06, има за циљ да гарантује достојан животни стандард породицама миграната и њиховој деци. Уколико се такви услови оставе по страни, породице миграната и њихова деца могу да трпе непожељне социјалне услове”, каже се у саопстењу и наводи да је акт ступио на снагу 2007. године и спроводи Директиву Савета 2003/86/ ЕС.

Приликом пријема чланова породице у сврху поновног уједињења, напомиње Агенција, “спонзор је дужан да докаже да има стално пребивалиште и стабилна и редовна примања која су еквивалентна националној просечној плати”.

Како се додаје, у случајевима када кандидати не испуњавају ова два услова, Агенција за држављанство и боравак Малте и даље даје главним спонзорима могућност да им се придруже рођаци на Малти.

“Да би се овакав захтев одобрио, узима се у обзир приход оба родитеља и расположиви доходак не сме бити нижи од референтне вредности ризика од сиромаштва утврђене у Анкети о приходима и условима живота”.

Приликом обрачунавања родитељских примања, наводи се, Агенција за држављанство и боравак Малте узима у обзир њихов основни бруто приход и одузима допринос за национално социјално осигурање, као и трошкове смештаја, на основу уговора о закупу који доставља подносилац пријаве.

“За потребе оваквих случајева, порез на доходак не узима се у обзир”, каже се у саопштењу.

“Треба истаћи да се сваки захтев разматра индивидуално, а Агенција за држављанство и боравак Малте узима у обзир све релевантне околности, укључујући дужину боравка подносиоца захтева на Малти, као и природу уговора о раду”, стоји у саопштењу.

Агенција за држављанство и боравак указује да наведени закони и прописи не представљају било какав преференцијални или дискриминаторски третман на основу нечијег држављанства или земље порекла.

Заправо, додаје се, 2018. године је на Малти било регистровано чак 5.744 држављана Србије, што је представљало највећу националну заједницу пореклом из трећих земаља на Малти.

Агенција за држављанство и боравак Малте истиче да ће наставити да помаже држављанима трећих земаља који планирају да живе на Малти, како би донели одговарајућу одлуку у свом најбољем интересу и најбољем интересу своје породице, пре и након напуштања земље порекла.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести