Дунавска мрежа: Нови Сад окупља представнике паметних градова

НОВИ САД: Конференција “Паметни градови: кренули јесмо, знамо ли куда ћемо” одржаће се 31. октобра у хотелу “Шератон” у Новом Саду на којој ће говорити представник ИоТ форума, као и директор Међународне асоцијације паметних градова, али ће бити представљена и Дунавска медијска мрежа, портал који ће заживети од идуће године, а који ће промовисати вести из 14 земаља дунавског региона, а која је проистекла на иницијативу Радио-телевизије Војводине.
 Dnevnik.rs/R. Hadžić
Фото: Dnevnik.rs

Конференцију организују РТВ, компанија “ДунавНЕТ” и Фондација Пинта 021.

Власник ИТ компаније “ДунавНЕТ” Срђан Крчо каже да ће током конференције одржати панел и председавајући ИоТ форума Себастијан Зиглер, као и Алекс Глухак из британске организацији “Digital catapult” који је и директор Међународне асоцијације паметних градова ОАСЦ.

Глухак ће нам представити шта се ради у Европи на тему паметних градова и који су тренутно актуелни пројекти. Између осталих, учествовао је и у пројекту “Синхронисити” који је трајао три године и највећи је европски пројекат на тему паметних градова, истиче Крчо.

Како додаје, у оквиру тог, и њихова фирма је имала “Смарт Импакт” пројекат заједно са Новим Садом, где су поставили уређаје за праћење квалитета ваздуха и нивоа буке по Новом Саду, Каружу (делу Женеве) и Сантандеру у Шпанији.

Много се ради на тему паметних градова, али Нови Сад је пре пет година био прилично високо на тој листи, па смо мало застали, те су нас други градови престигли, али ради се… , каже Крчо.

У Новом Саду, додаје, постоји мобилна апликација под називом “Мој Нови Сад” за пријављивање комуналних кварова која је направљена 2013. године.

Такође, постојала је опција плаћање аутобуске карте телефоном пре пет година. Направљен је и један од првих чворова за отворене податке у сарадњи са Градом Новим Садом и ЈП “Информатика” Нови Сад, али је остало на томе, наводи наш саговорник.

Крчо истиче да је добра ствар што је покренута иницијатива да се направи стратегија развоја Новог Сада као паметног града, те ће се урађени пројекти искористити као улазни податак за стратегију.

У Новом Саду је направљен и уређај за праћење количине смећа у подземним контејнерима, те сензор очитава колика је количина отпада и шаље информацију да ли је потребно ређе или чешће долажење камиона смећара.

У Новом Саду је постављено неколико мањих уређаја за праћење квалитета ваздуха, те је то сад повезано и са временском прогнозом на РТВ-у, што је прилично необично. То постоји на “EuroNews”, али је квалитет изражен у бројевима, док је код нас квалитет ваздуха претворен у музику и мислим да је први пут у свету урађено тако нешто, истиче Крчо.

Музичке мелодије је компоновао Александар Дујин, те је дао инпуте у софтвер, који сам ствара мелодију на основу информација које су му дате. Тако је тромбон знак да је квалитет ваздуха лош, виолончело такође, клавир да је добар, харфа и флаута да је реч о врло добром квалитету, док су звончићи, односно ксилофон и металофон знак да је квалитет ваздуха у Новом Саду одличан и ова музика се може чути свакодневно у склопу временске прогнозе на РТВ-у.

Директор Радио- телевизије Војводине Миодраг Копривица каже да су се изградњом нове зграде створили услови да РТВ прошири своју активност и пре свега, медијску делатност, ван граница Војводине.

Као што информишемо људе о Војводини, да из окружења знају шта се збива код нас, желимо да и Војвођане информишемо о стању у целој Републици, Европи и свету, рекао је Копривица.

Према његовим речима, РТВ жели да искористи предност коју има као кућа која производи и емитује програме на 14 језика, који су и језици подунавских земаља, и да оформи Центар за информисање Подунавља, који ће прво заживети као портал - Дунавска медијска мрежа.

План је да портал почне да ради од идуће године, а идеја је да се видео записи, коментари, фотографије, чланци, те документарни филмови са еколошким и другим темама поделе са људима на свом језику.

Примера ради, документарни филм аутора из Братиславе био би пуштен на нашем порталу за који би добили ауторска права на пола године, на пример, поставили га на портал и учинили видљивим свим државама подунавског региона, а не само у његовој земљи, сматра Копривица.

Након тога, додаје, обавештавамо аутора ко је све био у могућности да његов филм погледа и враћамо му филм.

Немамо намеру да комерцијализујемо наш посао, већ радимо “про боно”, како би афирмисали медијску мрежу, која окупља 14 земаља, поручује наш саговорник.

Њихова медијска кућа има технику, људе, али и дописнике који ће допринети да вести буду подељене брзо и лако, али већ имају 40 заинтересованих који желе да буду део мреже.

Желимо да портал уређују људи и из земаља које су чланице мреже, јер са данашњом технологијом не мораш бити присутан да би радио на порталу, желимо да уређивачка политика буде широка, напомиње Копривица.

По његовим речима, теме којима ће се портал бавити су екологија, безбедност на Дунаву, као и транспорт на Дунаву, квалитет воде, сарадња у привреди, али и пољопривреди, али ниједна тема неће искључивати другу, нити бити више или мање важна, покриваће све што је у моменту интересантно и зато је ту важна блага уређивачка рука.

Имаћемо богатство различитости и језичке, идеолошке, политичке, информативне, каже Копривица.

РТВ је видела себе у Дунавској стратегији и своје место, тврди Копривица, тражи у сарадњи са Фондацијом Пинта 021 која се бави свим принципма одрживог развоја света Уједињених нација.

Фондација Пинта 021 бави се Дунавом у целини, као и еколошким питањима, са свим аспектима живљења уз Дунав и са Дунавом и додала је нову димензију пројекту са стручњацима из области ИТ сектора, екологије, транспорта. Направили смо протокол о сарадњи и у току је израда техничко-технолошке платформе коју ради компанија “ДунавНЕТ”, каже Копривица.

Како наводи, један од пројеката “Пинте 021” је и мерење квалитета воде која се такође изражава кроз музику, те желе да такав пројекат повежу и са Дунавом постављањем сензора и кроз музичке кодове емитују у програму.

Маша Стакић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести