Две од три награде научницама са Универзитета у Новом Саду

Јелена Владић, Даница Павловић и Ана Томас Петровић су добитнице десетих, јубиларних, националних стипендија у оквиру престижног међународног програма L’Oréal-UNESCO „За жене у науци“.
Јелена Владић и Ана Томас Петровић
Фото: Научнице Новосадског универзитета Јелена Владић и Ана Томас Петровић

Ове три младе научнице награђене су за изузетан научно-истраживачки рад у областима фармацеутског инжињерства, биофизике и медицине. Добитницама ће бити исплаћене стипендије у вредности од по пет хиљада евра и намењене су даљој реализацији њихових научних истраживања која ће бити спроведена у Србији.

Чак две, од три, овогодишње добитнице су са Универзитета у Новом Саду. Јелена Владицћ је доктор технолошког инжењерства и научни сарадник на Катедри за Биотехнологију и фармацеутско инжењерство, Технолошког факултета, Универзитета у Новом Саду. Завршила је Медицински факултет, Универзитета у Новом Саду где је и докторирала. Област њеног научног истраживања је фармацеутско инжењерство. У фокусу Јелениног истраживања су зелене иновативне технологије експлоатације и сушења као поступци за добијање коначних фармацеутских производа, те карактеризације генерација производа са здравственим бенефитом. Осим тога, бави се валоризацијом пољопривредних, прехрамбених, морских и комуналних отпада. Тренутно активно учествује у реализацији осам међународних и домацћих пројеката, а на два пројекта је и руководилац. Добитница је неколико признања, међу којима се посебно издваја награда за најбољег младог научника Србије - Danubius Young Scientist Award 2018. До сада, Јеленин научни допринос се састоји од једне књиге, седам поглавља са преко 180 публикација, 54 научне регулативе, више од 120 саопштења са научних конференција и 730 цитата.


Нови конкурс

Завршетком десетог јубиларног циклуса програма, уједно је отворен и нови конкурс за пријаву за Националне стипендије „За жене у науци“ за 2021. годину. Конкурс је намењен младим научницама у Србији, до 35 година старости, које су уписале или завршиле докторске или постдокторске студије у области природних наука. Сваке године додељују се по три стипендије, свака у износу од пет хиљада евра у динарској противвредности.


Ана Томас Петровић је доктор медицине и асистент на Катедри за фармакологију, токсикологију и клиничку фармакологију на Медицинском факултету Универзитета у Новом Саду. Завршила је овај факултет 2013. године. Исте године је уписала докторске студије и убрзо добила награду за најбољег студента ових студија на Медицинском факултету у Новом Саду за изузетне резултате у научноистраживачком раду. Анин научни фокус је усмерен на истраживања из области рационалне употребе лекова, пре свега антибиотика, са аспекта прописивача, осталих популација и метода оптимизације дозирања ових група лекова са циљем максимизације терапијског ефекта узимања лекова уз смањење могућности настанка резистенције. Континуирано се усавршава како у земљи тако и у иностранству и интензивно ради и на развоју интересовања за науку код студената. Аутор је и коаутор 20 радова у часописима на СЦИ листи, пет радова у часописима других категорија, једног поглавља у тематском зборнику, а своја истраживања је представила на више од 10 међународних конференција.

Циљ међународног програма „За жене у науци“ је да широм света, а тако и у нашој земљи, подржи изванредне жене истраживаче које својом посвећеношћу, достигнућима и визијом доприносе напретку науке и друштва. У Србији се у оквиру ове иницијативе већ десет година, у партнерству Комисије Републике Србије за сарадњу са Унеском, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и компаније L’Oréal Balkan, награђују најбоље младе научнице. Националне стипендије „За жене у науци“ представљају вид подршке њиховом даљем професионалном усавршавању и подстицај да наставе да се баве науком у Србији. Међународни програм „За жене у науци“ покренут је 1998. године у партнерству L´Oréal-a и UNESCO-а, са циљем да награди и истакне жене истраживаче чија су изузетна достигнућа допринела научном напретку у целом свету. Програм се данас реализује широм света и подразумева различите видове подршке женама у науци, укључујући велике светске награде „За жене у науци“ и програме стипендија посвећене развоју младих талената.

Откако је покренут, кроз глобални програм „За жене у науци“ обезбеђена је подршка за готово четири хиљаде научница из 118 земаља широм света. Међу њима су младе жене које су тек закорачиле у свет науке, али и научнице које су добиле заслужено признање на врхунцу своје каријере. Три добитнице награда „За жене у науци“ су након овог признања добиле и Нобелову награду.

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести