Едукација о дијабетесу на Дан апотекарства

Фармацеутска комора Србије обележава Дан апотекарства и до краја априла одржавају се манифестације, које су ове године посвећене оболелим од дијабетеса.
apoteka novi sad, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Председница огранка Војводина Фармацеутске коморе Србије дипломирани фармацеут Дара Видаковић каже да ће се све до 26. априла на територији целе Србије одржати низ активности посвећених оболелима од дијабетеса, као и спровођење промотивних активности и едукације најмлађих о здравом начину живота.

- На нивоу огранка Војводина, активности ће се спроводити од 15. до 20. априла, а 13. априла се одржава едукација за фармацеуте. Активности које ће се спроводити подразумевају сарадњу са удружењима пацијената на нивоу Новог Сада, промотивне активности у школама и предшколским установама, као и пружање јасно дефинисане фармацеутске услуге пацијентима са дијабетесом у апотекама - каже Видаковић.

Приликом сваке посете апотеци, пацијенти ће при подизању месечне терапије, добити информације о правилном начину примене лекова, њиховој безбедности и ефикасности као и о последицама неправилне и нередовне примене. Биће едуковани о значају физичке активности, правилне исхране и престанку пушења.

- Такође, биће истакнут посебан значај спровођења редовних контрола мерења шећера, крвног притиска , липидног статуса и индекса телесне масе, као и препознавање симптома хипо и хипер гликемије - навела је Видаковић.

У великом броју предшколских и школских установа организована су предавања „Како да порастемо здрави и снажни“ на којима ће се разговарати о дечјим навикама у вези са исхраном и физичким активностима. За најмлађе су припремљене и специјално дизајниране бојанке, које ће им на један креативан начин приближити ову тематику.

- С обзиром на то да од дијабетеса болује огроман број људи у свету, за наше пацијенте у удружењима оболелих, спремили смо презентацију о самој болести и њеној правилној контроли. Циљ нам је да сви наши пацијенти, корисници фармацеутских услуга, грађани, као и најмлађи, добију здравствену заштиту у складу с највишим стандардима квалитета здравствене услуге у развијеним земљама - додале је Видаковић.

Дан апотекарства прилика је и да се подсетимо на проблеме који владају у овој области. Представници више од 1.500 здравствених установа апотека у приватном и државном власништву и апотека приватних пракси окупљених у неколико удружења, недавно су, уз подршку Фармацеутског факултета Србије и Савеза апотекарских удружења Србије апеловалиу на Владу и Скупштину Србије да приликом усвајања Закона о апотекарској делатности уврсте изостављену одредбу о демографско-географским критеријумима за отварање апотека, јер је у супротном њихов опстанак и квалитет здравствене заштите доведен у питање.


Прва апотека 1830.

Дан апотекарства је 30. април, а обележава се као дан оснивања прве апотеке у Србији, коју је још давне 1830, одобрењем по Указу кнеза Милоша Обреновића у Кнежевини Србији, отворио магистар Матеј Ивановић у Београду, преко пута Саборне цркве. То би значило да фармацеутска професија делује на овим просторима више од једног века.


Апотекарска делатност требало је да буде уређена посебним Законом о апотекарској делатности. Овај предлог чак је прошао јавну расправу пре више од две године. Пема овом  Предлогу закона, на известан начин ограничило би се непланско и нерационално отварање апотека, применом  демографско-географских критеријума. Тако би се успоставила Мрежа апотека. Предлог Закона предвиђао је и члан по којем се апотеке могу отворити на 300 метара раздаљине и 4.000 становника који гравитирају ка једној апотеци. Прошле године предлог је унеколико измењен, смањивањем раздаљине на 200 метара, пошто слична правила важе у неким европским земљама. Тиме би се, кажу апотекари, сачувала одрживост и квалитет рада апотека које послују у строго регулисаним условима, као што су од државе прописане цене лекова и марже.

Међутим, члан о демографско-географским критеријума који се односио на све апотеке нестао је из текста Предлога закона који се нашао у скупштинској процедури, замењен чланом који се односи само на апотекарске установе у јавној својини, односно на државне апотеке. Тако смо и даље у ситуацији да иамамо велики број приватних апотека које конкуришу државним, оптерећеним ранијим дуговима и обавезом изласка на тендере.

Према стандардима који се примењују у земљама ЕУ оптималан број апотека у Србији је око 1.800, а тренутно их има око 3.900, што је двоструко више од оптималног.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести