Фабрици: Ускоро додатне мере подршке Србији и региону

БЕОГРАД: Опоравак привреде ЕУ имаће позитиван ефекат на цео регион, а ЕУ ће до лета осмислити економске мере подршке како Србији, тако и целом региону, рекао је данас шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици.
fabrici
Фото: Tanjug (Vladimir Džuverović)

ЕУ биће ту да помогне, рекао је Фабрици и додао да је ове године економија земаља унутар ЕУ погођена пандемијом ковида 19, али да већ има назнака да ће доћи до опоравка и релаксације.

"ЕУ ставиће на располагање фондове који ће помоћи региону да подстакне економски раст, имамо инвестициони план који ће донети додатне бенефите", рекао је Фабрици на представљању "Беле књиге" ФИЦ-а у Београду.

Он је додао да је анализа дата у "Белој књизи"показала да постоји јака конвергенција пословне заједнице у Србији и ЕУ.

"Велики број препорука у Белој књизи су такве као да смо их ми писали. Овај извештај је веома сличан нашем извештају о напретку и придруживању 2020. уз препоруке Влади Србије да убрза реформе", рекао је Фабрици.

Он је исказао релативни оптимизам и додао да је ситуација што се економије тиче у Србији много боља него у другим деловима Европе.

"Према неким прогнозама Србија ће имати пад БДП-а око 1, 5 процентних поена и то је мање у односу на пројекције за државе ЕУ. Све ће то омогућити Србији да у бољој мери надомести шок ковида од других земаља", рекао је Фабрици.

Додао је и да је Србија поставила добре основе да настави процес интеграције са ЕУ.

Рекао је да ће решавање проблема услед ковид кризе захтевати време и да ће се настојати у томе да се ублаже ефекти ковида на привреду .

Српска али и привреда целог региона значајно је повезана са привредом ЕУ јер се скоро 70 одсто трговине одвија са ЕУ, те ће опроавак привреде ЕУ имати позитиван ефекат и на цео регион, додао је Фабрици.

Пажња ће каже бити усмерена на дигитализацију, зелену економију и то су како је додао, приоритетне области.

Поред инструмената подршке здравственом систему Србије, размишљали смо о ублажавању последица по економију, рекао је Фабрици и навео да ће се до лета осмислити економске мере подршке Србији и региону.

"Ако погледамо, улажемо девет милијарди евра у грантове у региону, плус инвестиције од 20 милијарди евра и у најопстимиштичнијем сценарију грантови и кредити ЕУ региону износиће 29 милијарди евра, објаснио је Фабрици.

Економија напредовала, потребне реформе у владавини права

Шеф Делегације ЕУ Сем Фабрици изјавио је данас да је Србија достигла одређени напредак у економији у 2020.години, а да Европска комисија охрабрује нашу земљу да још више уради у области владавине права.

Фабрици је на предстваљању “Беле књиге” на питање о извештају Европске комисије о напретку Србије, казао да су у њему два главна елемента, а то су економија и владавина права.

"Србија је постигла одређени напредак у економији, на пример у области транспорта је направила најбржи напредак у односу на друге области, али свакако постоји још простора за унапређење. Каже се у извештају, када је реч о привреди, да је Србија између доброг и средњег нивоа припремљености, то указује на позитивно”, рекао је Фабрици.

Он је навео да се владавина права не односи само на реформу правосудног система са аспекта ефикасности већ и независности, те да је ту борба против организованог криминала, корупције и то је област која је, каже, веома важна.

“Увек охрабрујемо Србију да уради још више и боље у овој области”, рекао је Фабрици и напоменуо да извештај треба посматрати као став ЕК који се заснива на подацима које је добила од државе, цивилног друштва и међународних организација.

Поента је, каже, да се дају и препоруке за наредне кораке које влада треба да предузме.

“Сада имамо нову Владу Србије и чули смо од потпредседнице (Зоране Михајловић) и председнице Владе (Ане Брнабић) да је процес придруживања главни приоритет”, рекао је Фабрици.

Додао је да извештај о напретку Србије рефлектује доста ставова из “Беле књиге” и да предвиђа инструменте који ће помоћи процес проширења.

Добро и за пословну заједницу да Србија постане чланица ЕУ

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици изјавио је данас да је добро и за Србију и за Европску унију, али и за пословну заједницу да Србија постане чланица Уније.

Фабрици је на представљању “Беле књиге” у организацији Савета страних инвеститора поручио да Србију треба да виде као место у које треба улагати, као и да глас бизниса треба непрестано да се чује.

“Радим за Европску унију и био сам у многим деловима света и глас бизниса је веома гласан и убедљви када се залаже у партнерству као што је оно са ЕУ”, рекао је Фабрици.

Он је додао да ће се после ситуације са ковидом-19 разговарати о томе да регион постане “инвестициони хаб”, те да бизнис треба да има своју улогу у промовисању тога.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести