Фарина нема, поново несташица антикоагуланата

Хронични кардиоваскуларни болесници који у терапији свакодневно користе антикоагуланте, лекове за разређивање крви, већ други пут ове године остају без лекова.
lekovi, ilustracija
Фото: Илустрација

Од почетка овог месеца не могу да набаве “фарин”, који су добијали у замену за “синкум” чија несташица влада безмало од почетка године. У Републичком фонду за здравствено осигурање кажу како очекују да ће лек “фарин” бити понов доступан до краја овог месеца.

У Републичком фонду за здравствено осигурање нам је речено да их је Компанија Галеника А.Д Београд, која је произвођач и носилац дозволе за лек “фарин”, 13. јула обавестила да се „на лагеру велетрговина налазе количине лека које задовољавају недељну потребу тржишта“, као и да ће “наредне количине лека бити расположиве на тржишту крајем августа 2017. године“.

- РФЗО је о томе обавестио и Министарство здравља. Допис с табеларним приказом дефицитарних лекова, међу којима се налази и лек “фарин” с одговором “Галенике”, прослеђен је Министарству здравља 20. јула - кажу у РФЗО.

Како наводе у Фонду, уговор није закључен са “Галеником”, већ са добављачем - компанијом “Фармалогист”, те последице може да сноси једино “Фармалогист”, што би у конкретном случају значило раскид уговора и наплата банкарске гаранције за наведену партију, само у случају да нису испоручене све количине које су дефинисане оквирним споразумом.

- Међутим, како је очигледно да је до дисконтинуитета у снабдевању тржишта леком дошло искључиво због немогућности произвођача да обезбеди потребне количине, питање је да ли би предузимање овакве мере било целисходно, јер је добављач све расположиве количине лека испоручио здравственим установама. До тренутног дисконтинуитета у снабдевању тржишта леком “фарин”, дошло је због кашњења сировине за производњу лека од стране добављача. Нормализација у снабдевању овим леком, према последњој информацији добијеној од компаније “Галеника”, очекује се крајем овог месеца, а раскид уговора онемогућио би дистрибуцију новопроизведених лекова - објашњавају у РФЗО.

Лек “фарин” су пацијенти добијали као замену за до тада коришћен лек “синкум4”, којег нема од почетка године. Уместо њега, неки болесници су набављали лек “синтром”, али он није регистрован код нас, те га није лако набавити ни у приватним апотекама. Надлежни у РФЗО су у мају за “Дневник” рекли да носилац дозволе за лек “синкум” није у могућности да подмири повећану потрошњу, као и да лека нема и због стечаја у АД “Југоремедија”.

Фото: Dnevnik.rs

Како нам је тада речено у Фонду, компанија “Унион-медик”, која је носилац дозволе за лек “синкум 4” крајем децембра прошле године обавестила је Министарство здравља да је током 2016. дошло до значајног повећања потрошње лека “синкум 4” у односу на претходне године.

- “Унион-медик” обавестила је Министарство да није у могућности да подмири повећану потражњу за овим леком јер је „током новембра 2016. године дошло до активности у стечајном поступку закуподавца “Југоремедија” ад у стечају“, о чему је Министарство здравља обавестило РФЗО почетком јануара 2017. године - навели су у Фонду.


Пацијентима терапијске алтернативе

Пацијенти који морају редовно да узимају терапију против згрушавања крви знају да им промена лека значи и промену плана терапије, до које се некада стиже и тек након више месеци и пробавања бројних комбинација. Из Фонда поручују пацијентима да се “консултују са изабраним лекаром, односно лекаром одговарајуће специјалности о могућим доступним терапијским алтернативама” и понављају како, према информацијама добијеним у “Галеници”, континуитат у снабдевању тржишта леком “фарин” очекују до краја овог месеца.


Фонд је од Министарства тражио да утврди постоји ли други лек који је одговарајућа алтернатива “синкуму” или је потребно да се он стави на Листу Д лекова, као нерегистрован лек, за шта предлог даје Министарство здравља и надлежна комисија.

- Републичка стручна комисија за кардиологију и кардиохирургију обавестила је Министарство здравља да на Листи лекова постоји други регистровани лек из исте групе антикоагулуната, који може успешно да се примени у истим индикацијама као и лек “синкум 4”. Сматрају да је најбољи начин за превазилажење проблема у снабдевању тржишта додатним количинама лека “фарин”, које су и обезбеђене од произвођача “Галеника” - објаснили су у РФЗО и напоменули да ће до успостављања континуираног снабдевања тржишта леком “синкум 4” доћи када произвођач лека, компанија “Унион-медик” превазиђе проблем и обезбеди лек “синкум” на тржишту Србије.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести