Гојковић: Други пик тежи и озбиљнији по клиничким сликама

БЕОГРАД: Покрајински секретар за здравство и члан Кризног штаба Владе Србије Зоран Гојковић сматра да смо тренутно у највећем врху таласа вируса корона и истиче да је други пик по клиничким сликама много тежи, озбиљнији и да захтева већу медицинску потпору.
gojkovic
Фото: Танјуг (видео)

Како је навео за ТВ Пинк, оно што је несрећа, а што нико није предвидео јер и није могао, је што је овај други пик по клиничким сликама много тежи, озбиљнији, захтева већу медицинску потпору, већа је и смртност, а обољева велики број младих.

Гојковић каже да се за вирус који је у марту и априлу био респираторни, сада установљава да прави озбиљна оштећења на срчаном мишићу, бубрезима, нервном систему, те наглашава да је то оно што забрињава, што је опасно и несвакидашње.

Ниједан вирус који познајемо до сада се није понашао на тај начин и сада се траже могућности да се превенирају таква стања и лече. С обзиром да немамо вакцину и лек, остаје нам само да имамо мере заштите да би што мањи број људи оболело, а да здравствени систем добром потпором, опремом и искусним лекарима успе да код људи који су оболели стави њихову болест у нормалан ток, навео је Гојковић.

Истиче да је то тешко и компликовано, а да је поготову тешко ако имате велики број оболелих у једном тренутку.

Каже и да је у другом пику забележен линеарни раст оболелих, као и да су успели поново да у ходу цео здравствени систем претумбају и омогуће свима да се лече.

Ту је положен испит поново, а сада је највећи проблем и наша мана што ово траје већ пет месеци, људи су преуморни, фрустрирани, пуни страхова, испољавања и личног незадовољства, жеље да помогну, каже Гојковић.

Упитан да прокоментарише "политизацију короне", односно потписе више од 700 лекара који захтевају смену појединих чланова Кризног штаба, Гојковић каже да је здравствени систем под притиском и додаје да је пуно здравствених радника дало своје животе, а да је један од проблема то што се не види како ће се и када ово завршити.

То прави додатне проблеме, више пута сам поменуо да смо сви здравствени радници фрустрирани када видимо да се неки понашају неодговорно и да не носе маске јер знамо да ће доћи код нас, а знате да не можете да идете кући код својих породица јер сте у највећем ризику. То је озбиљан психички притисак. Разумем колеге који су забринути, али не желим да их делимо на моралне и неморалне, истиче Гојковић.

Наглашава да се наш здравстевни систем није распао и наводећи да и међу потписницима има оних који су забринути, уморни јер су све време на првој линији борбе, поручује да је потребно јединство, посвећеност.

Потребно нам је и да схватимо да ми нажалост живимо у занимљивим временима, али дајте да будемо дорасли томе. Морамо бити јединствени, заборавити на разлике, морамо се дати сви у борбу за живот и здравље наших грађана, манимо се политизације целе приче, каже Гојковић.

Наводи да је у Кризном штабу велики број лекара свих области који немају везе са политиком и то све наши најеминентнији стручњаци.

Морамо да схватимо да сви морају да раде свој посао и да заборавимо на било који покушај политизације. Да ли је тешко јесте, да ли ћемо победити - хоћемо, закључио је Гојковић.

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести