Иновативну терапију за метастатски рак дојке чека 2/3 жена

НОВИ САД: По стопи оболевања од рака дојке Србија се налази у групи земаља средњег ризика, док је по стопи умирања пацијенткиња на другом месту у Европи, а осим ране дијагностике, доступност модерних терапија за различите врсте канцера дојке кључна је за смањење високе стопе умирања од ове болести, поручено је на 11. Новосадском онколошком конгресу, који је окупио 500 онколога из различитих делова Европе и света.
lekar terapija
Фото: Tanjug/pixabay.com, ilustracija

На првом виртуелном Новосадском онколошком конгресу, који је у марту одложен због неповољне епидемиолошке ситуације изазване вирусом Ковид 19, говорило се о важним онколошким темама, са освртом на лечење пацијената за време ванредног стања и њиховим потешкоћама при примању терапија.

Стручњаци и предавачи првог дана Конгреса дискутовали су о важним онколошким темама - карциному плућа, меланому, раку јајника, гастроинтестиналним туморима, а посебна пажња посвећена је борби против рака дојке, наводи се у саопштењу.

Статистика је показала да се у Србији годишње рак дојке дијагностикује код 4.500 жена, а водећи узрок за високу стопу смртности од ове болести јесу метастазе, које ће се развити код једне од три жене са раним карциномом дојке.

Према речима лекара, само 27 одсто оболелих пацијенткиња од метастатског карцинома дојке преживи после пет година, јер готово све оне временом постану отпорне на стандардне терапије.

Међутим, Лазар Поповић, један од организатора овог конгреса и лекар специјалиста интернистичке онкологије на Институту за онкологију Војводине, истиче да је недавно остварен велики искорак у лечењу метастатског рака дојке, и то типа који се јавља код 70 одсто пацијенткиња - ХЕР+ и ХЕР2-.

Резултати најновијих терапија у том сегменту, истакао је, значајно утичу на побољшање квалитета живота пацијената и смањују ризик од смрти за чак 30 одсто.

Протеклих година, сведоци смо великих напора Министаства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање да обезбеде најмодерније иновативне терапије за различите категорије пацијената, укључујући жене оболеле од ХЕР2+ карцинома дојке. Међутим, око две трећине оболелих пацијенткиња са узнапредовалим карциномом и даље чека иновативну терапију, рекао је Поповић.

Ова иновативна терапија за подтипове ХЕР+ и ХЕР2- метастатског карцинома долази као резултат десетогодишњег истраживања и, осим што продужава живот пацијенткиња, значајно утиче и на побољшање квалитета живота, наводи се у саопштењу.

Како се додаје, узимајући у обзир да је ова терапија доступна у већини земаља у региону - Црној Гори, Хрватској, Босни и Херцеговини, Албанији, Бугарској, учесници 11. Новосадског онколошког конгреса једногласни су у ставу да пацијенткиње у нашој земљи такође заслужују једнаке шансе за успешну борбу са овом болешћу, од које умире чак 1.600 жена годишње.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести