Интеграција ромске деце кроз васпитно-образовни систем

НОВИ САД. Што се деца раније укључе у васпитно-образовни систем, нарочито она која припадају некој од маргинализованих група, то су веће шансе да се успешније интегришу у друштвену заједницу, закључак је конференције „Рано образовање и брига о деци у функцији превенције осипања и повећања образовних постигнућа деце ромске националности у Новом Саду” Центра за производњу знања и вештина.
1
Фото: ЦПЗВ

Међутим, како би се ситуација поспешила, важно је да сва министарства сарађују с невладиним сектором, да се укључе сви капацитети што је сигуран пут ка бољем положају Рома.

- Пре неколико година нисмо могли овако отворено о овом проблему да говоримо, наилазили смо на отпоре, а мислим да је данас ситуација и те како другачија, што то доказују и отварања Поглавља 19 и 23 као приоритети за 2018/2019, који се тичу људских права - истакла је помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Нина Митић, додајући да је тренутно у плану израда новог Акционог плана за Роме у Србији. - Комуникација с локалном самоуправом је од неизмерног значаја, јер је важно да чујемо глас грађанки и грађана о томе шта се заиста дешава на терену у градовима, поготово што је највећа дискриминација у мањим срединама. Наш посао је да тежимо ка томе да немамо ниједан пријављен случај дискриминације.

Фото: Министарство рада

Наш посао је да тежимо ка томе да немамо ниједан пријављен случај дискриминације (Нина Митић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања)

Министарство просвете, науке и технолошког развоја види велики значај у превенцији осипања из образовања свих осетљивих група, док је ромска национална мањина највећа и највише изложена ризицима превременог напуштања школовања. Према речима руководитељке групе која се бави инклузијом и заштитом од насиља и дискриминације поменутог Министарства Гордане Цветковић, образовање, а касније и запошљавање Рома, кључ су  изласка из сиромаштва и лошег положаја у друштву.

- Свако дете на планети има идеју, жељу и вољу, али нема могућност да исто одраста, зато ова конференција показује да ли је могуће видети светло на крају тунела - рекао је помоћник градоначелника Новог Сада Александар Петровић. - Град Нови Сад последњих година води веома одговорну социјалну политику, а то ће се видети и по предлогу буyета за 2019. годину за коју је одобрено преко 1.600.000 динара за област социјалне политике. Град је и основао мобилни тим за инклузију Рома, који чине стручњаци из социјале, здравства, образовања и Националне службе за запошљавање. Њихов задатак је да дишу као један и да раде на координацији, али и да детектују проблеме како би се видео бољитак.


Расте број ромске деце у школама

Бегечка основна школа „Вељко Петровић” треба да буде пример осталим школама, будући да је од претходне године, уз подршку Града Новог Сада, покренула пројекат који подразумева да деца из ромског насеља Бангладеш имају обезбеђен превоз и школовање у Бегечу.

- Лани смо уписали девет ученика у први и други разред, а ове школске године их има 15 и петоро њих који су уписани у предшколску установу - рекао је директор школе Милан Татић.


Пројектом „Рано образовање и брига о деци у функцији превенције осипања и повећања образовних постигнућа деце ромске националности у Новом Саду” обухваћено је 150 ромских породица са територије Града Новог Сада - стотинак деце предшколског и педесетак деце школског узраста. Том приликом радило се на јачању родитељских компетенција и стимулацију раног развоја, укључивању деце у што ранијем узрасту у предшколску установу, а истовремено и на превенцији расипања деце из основношколског система, објаснила је оснивачица Центра за производњу знања и вештина Татјана Лазор Обрадовић.

Како је рекла, ствар је у развијању свести о значају образовања, јер је реч о породицама које живе у екстремном сиромаштву, које се брину за основне егзистенцијалне проблеме, те с њима треба радити на томе да се охрабре и подстакну да што раније упишу дете, посебно девојчице, у предшколски систем.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести