ИЗА ИЗЛОГА: Црно огледало

Да ли сте гледали неку од епизода серије „Црно огледало“ (Black Mirror)?
e
Фото: pixabay.com

Емитује се отприлике седам година (тренутно смо у петој сезони), током којих редитељ Чарли Брукер гледаоце вешто води кроз уврнути хајтек свет; паралелни универзум у ком је убрзани технолошки развој довео до прилично застрашујућих сценарија. Оно што вас притом онако баш „закуца“ у фотељи и натера да без паузе (евентуално колико је потребно да направите кафу) одгледате „у цугу“ бар једну сезону јесте невероватна комбинација научне фантастике и бруталне реалности с једне и прилично узнемирујуће шокантних и истовремено депресивних садржаја с друге стране. За почетак, све је - од улица, преко станова и канцеларија, па до разговора, веза и „дружења“ - савршено педантно и ревносно трансхуманизовано и прочишћено од свега несавршено људског. Све као функционише и сви су као срећни. Укратко, идеално друштво које је таквим постало не баш својом заслугом; „неко“ је то мало морао да „поправи“ и да удари смернице. После је све, јасно, песма.

Као неко ко баш и није фасциниран редом и савршеном уређеношћу свега што мрда и дише, морам да признам да ме је то и такво „затезање“ на штрафту прилично узнемирило. „Мала ноћна паника“, како је почетком осамдесетих година прошлог века певао бенд „Булевар“, наступила је оног тренутка кад сам схватила да је та и таква будућност већ стигла, то јест да неколико епизода (неко у већој паници од мене их је набројао седам) увелико живимо. Свеприсутне камере, хаковање друштвених мрежа, шпијунирање помоћу веб камера, дигитални живот после смрти... само су неки од примера које смо „позајмили“ из „Црног огледала“. Један од фришкијих - због којег ми се, признајем, упалила црвена лампица - јесу дешавања у далекој (бар док не заживи Пут свиле) Кини.

Кинески змај је (једногласно, наравно) одлучио да прву епизоду треће сезоне „Огледала“ преточи у стварност, односно, да према подацима прикупљеним на друштвеним мрежама, затим преко 400 милиона надзорних камера све са системима за препознавање лица, скенирање тела, као и на свим осталим (познатим и непознатим) базама података 24/7 оцењује понашања грађана. Упаковано у црвену партијску амбалажу, ово се „ажурирање података“ популарно назива „друштвеним кредитом“, но када се преведе на језик који је грађанима много разумљивији, у питању је нешто као Велики брат и то његова унапређена верзија, од које тешко да ће неко моћи да се сакрије. Бар не кад се дође до „плаћања“ - лош кредитни рејтинг ће свима доћи на наплату... Тренутно је у току нешто као „загревање“ - пилот пројекат, који прати и оцењује неких десетак милиона Кинеза (многи су већ и кажњени), а план је да се до 2020. (дакле, отприлике сутра) посматра, оцењује, процењује, бодује и на крају кажњава или награђује (у складу с понашањем) целокупна популација, односно, 1.4 милијарде грађана.

Већина „огледних“ Кинеза је, претпостављате, задовољна правцем у ком се прича одвија и не би (чак и да може) ништа мењала. И зашто би кад „систем ради за њих“. Забележено је и понеко незадовољство – неки мање друштвено прихватљиви грађани, рецимо, не могу због лошег владања да изнајме стан или резервишу возну карту, али и то је свакако најважније - Партија је сигурна да се прича одвија у складу с планираним. Без обзира на партијски благослов, морам признати да мени (којој друштвени кредит још увек неће страдати због критике друштвеног кредита) неке ствари баш и не слуте на добро. Ево, рецимо, на који начин би информација о томе с ким се неко дружи или живи могла да говори о његовој подобности.

Ипак, Партија сматра да је то јако важан податак и у случају да неко има посла с „погрешним“, санкције су неминовне. Ето ти га сад, као да су девојке и жене платиле малу цену погрешних избора фрајера, па ће сад и држава додатно да их санкционише! Тачно да до краја живота више ни не погледате супротни пол, а ни дружења се баш не препоручују – сами са собом у сигурној сте зони. Треба ли још да ми подигну камату на рате кредита зато што сам с неким попила кафу? И то није крај, наравно. Снима се и анализира и све што пазарите у маркету, зна се тачно на чега трошите највише пара и ако „централа“ закључи да сте бахати у рецимо куповини алкохола или неумерени у непотребним луксузирањима – следе минус бодови. Не пише се добро ни оном ко покуша да се у градском превозу возика без купљене карте. А не, сви који су се шверцовали у бусу убеђени да су чак и ако некад плате казну и даље у плусу, мораће убудуће боље да сабирају, с обзиром да је кинеска математика мало комплекснија. Казнени поени се сабирају, социјални кредит убрзано пада и за кратко време шверцеру ће се смешити још једино улица. Неће га, што се каже, ни рођена мајка на улици поздравити (има жена свој друштвени кредит), док ће супруга увелико с адвокатом разматрати детаље око развода.

Срећом, није све тако црно. Бар не за све. Рецимо, онима који воле да се баве туђим животима могло би буквално да сване. За свако „савесно“ пријављивање „несавесних“ грађана – награда! Рецимо, јефтиније летовање или нижа каматна стопа за отплату позајмице. А ако сте гадљиви на друкање, пробајте с пеленама. Према регулативи, што више купљених пелена - то бољи резултат...

А за остале детаље најбоље да се стрпимо до 28. децембра, за када је најављена нова сезона „Црног огледала“...

Јасна Будимировић

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести