Изложба о Петници отворена у САНУ

БЕОГРАД: Изложба "Петница - корак у науку: истраживачки радови полазника образовних програма" отворена је данас у Галерији науке и технике Српске академије наука и уметности (САНУ).
r
Фото: Dnevnik.rs

Поставку изложбе чини више од 80 истраживачких радова младих полазника петничких образовних програма из 2019. године.

Средњошколци су се бавили темама из антропологије, археологије, астрономије, биологије, биомедицине, географије, геологије, друштвено-хуманистичких наука, електронике, историје, лингвистике, математике, психологије, рачунарства, физике и хемије.

Као што је познато, већ више од три деценије Истраживачка станица Петница чувена је по посебном приступу научном образовању младих, а нарочито средњошколаца.

Током једногодишњег циклуса у оквиру којег се одржавају семинари и научни кампови, учесници сами иницирају и разрађују истраживачке теме, обављају испитивања, мерења и анализе, изводе одговарајуће закључке и потом пишу научни рад у коме ће приказати резултате.

Последњи корак представља конференција на којој млади аутори те радове презентују.

На отварању изложбе говорио је управник Галерије науке и технике САНУ, академик Зоран Петровић, који је истакао да је с великим задовољством носио две велике торбе мтерјала за експерименте у Петницу не би ли тамо с талентованим младим људима организовао различита истраживања.

"Појаснио сам тада младим колегама да је бављење науком слично пољопривреди. Засадиш, чекаш да никне, запакујеш, однесеш на пијацу и убедиш неког да купи ваш производ, односно научне резултате. Срећан сам што је Петница усвојила тај принцип да упозна младе са читавим спектром бављења науком од ноћног рада до одласка на конференције и презентације свог производа", казао је Петровић и додао да је Петница важна јер између осталог демистификује научни процес младима.

Директор Истраживачке станице Петница Вигор Мајић изразио је задовољство јер међу ранијим полазницима истраживачке станице постоји велики број научника који су великој мери превазишли људе који у њој данас раде.

"То су комплетни начници, аналитичари научних процеса и све моје колеге у Петници слушају њихове сугестије и идеје. Ти млади људи се налазе широм света где се остварују велики продори у науци, култури и економским процесима", казао је Мајић и охрабрио ауторе радова изложбе да крену стопама њиховим старијих и успешних колега.

Мајић је напоменуо да је већина изложених радова настала у великом раду и намери да се остваре снови.

"У наредним годинама млади људи који су стварали ове радове постаће покретачи нових садржаја у Петници, и то ме посебно радује", казао је Мајић.

У Фонду истраживачке станице Петница се налази и Фондација Хемофарм која је препознала значај подршке младим истраживачима.

Роналд Зелингер, директор Хемофарма, казао је да је Вигор Мајић први добитник награде Хемофарм фондације за изузетност.

"Подржавамо програме у Петници, али и помажемо талентоване студенте, истраживачки рад, креативне напоре тих младих људи. Радови на овој изложби су плод радозналости талентованих младих људи и верујем да цео систем, укључујући и државу, мора на директнији начин да подржава људе који представљају нашу будућност", казао је Зелингер.

Он је позвао и остале компаније у Србији да подрже програме Петнице.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести