Језикоманија: Све или сво?

Све­до­ци смо да но­ви­на­ри, ТВ во­ди­те­љи, др­жав­не ин­сти­ту­ци­је, па и не­ки пи­сци (мо­дер­ни) не пи­шу и не го­во­ре пра­вил­но. Ре­кло би се да је су­лу­до то оче­ки­ва­ти и од на­ро­да. Си­зи­фов­ски је то по­сао, зна­те? По­себ­но кад је у пи­та­њу ди­ле­ма из­ме­ђу СВЕ или СВО!
SVE ili SVO Foto: Dnevnik.rs/ilustracija
Фото: Dnevnik.rs

Оп­шта при­дев­ска за­ме­ни­ца гла­си: САВ је му­шки род, СВА жен­ски, а СВЕ сред­њи. Па­де­жни об­ли­ци за му­шки и сред­њи род раз­ли­ку­ју се у но­ми­на­ти­ву, аку­за­ти­ву и во­ка­ти­ву:

ном. САВ/СВЕ, ген. СВЕГ(А), дат. СВЕМ(У), аку. САВ/СВЕ, вок. Сав/Све, инс. СВИМ, лок. СВЕМ.

Про­ме­на жен­ског ро­да: ном. СВА, ген. СВЕ, дат. СВОЈ, аку. СВУ, вок. СВА, инс. СВОМ, лок. СВОЈ.

Но­ми­на­тив јед­ни­не сред­њег ро­да се оса­мо­ста­лио и мо­же се упо­тре­бља­ва­ти пот­пу­но сам („Пе­ра је по­пио све”) или у кон­струк­ци­ја­ма ко­је на­во­диш - све што..., све оно..., све то...

Не­ки би ре­кли да по­сто­ји по­тре­ба за ал­тер­на­тив­ним об­ли­ком (СВО) у оним слу­ча­је­ви­ма ка­да се ра­ди о пра­вој при­дев­ској за­ме­ни­ци: „Пе­ра је по­пио све”, али „Пе­ра је по­пио сво ви­но”.

По­гле­дај­те ре­че­ни­цу „Ово је сво за да­нас“. Кон­струк­ци­ја ни­је до­бра, јер су ов­де ОВО и СВЕ за­себ­не име­ни­це, а не део кон­струк­ци­је „ово све“ или „све/сво ово“.  На­ве­де­на ре­че­ни­ца „Сво ово што сте ви­де­ли“ , при­зна­ће­те, па­ра уши!

По­што­ва­ни чи­та­о­ци, то је би­ло СВЕ за да­нас.

На­та­ша Мир­ко­вић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести