Како до економије засноване на знању и иновацијама: Паметна кичма Србије почиње у Новом Саду

- Идеја паметне специјализације веома је привлачна, значајна и интересантна не само за наше универзитете, него и за читаво друштво, а захваљујући нацрту стратегије о којој почињемо јавну расправу, она добија и видљиву форму - рекао је јуче у Новом Саду ректор Новосадског универзитета професор др Дејан Јакшић.
pamet
Фото: Приватна архива

Ректор Универзитета у Нишу професор др Драган Антић подсетио је на то да је ову стратегију три године припремала радна група Владе Србије којом је координирало Министарство просвете, науке и технолошког развоја, те да би она требало да допринесе квалитетнијем развоју сарадње науке и привреде. По речима ректорке Београдског универзитета професорке др Иванке Поповић, ова стратегија је још једна од користи укључивања наших универзитета у Еразмус програме, а још значајнија је у светлу чињенице да је наша земља последња у Дунавском региону које је доноси.

Директорка Технолошког парка Београд Гордана Даниловић Грковић оценила је да ће ова стратегија помоћи да се од Новог Сада, који већ има велико искуство, преко Београда до Ниша, уз укључивање свих других  универзитетских центара, успостави “паметна кичма” Србије.

- Између паметне специјализације и економије засноване на знању је знак једнакости, а девиза Владе Србије је друштво засновано на знању - рекао је министар просвете Младен Шарчевић. - И до сада смо пуно урадили да се наука у Србији развија квалитетније и брже а ова стратегија је још један од корака у том смеру.

Стратегија паметне специјализације је, по оцени њених креатора, важан инструмент за побољшање иновационог и истраживачког екосистема у Републици Србији, као и за развој економије засноване на знању и иновацијама. Приоритетне области, идентификоване кроз процес израде овог документа, а у којима наша земља остварује конкурентне предности и у које је потребно даље инвестирати су информационо-комуникационе технологије, храна за будућност, креативне индустрије, машине и производни процеси будућности.

Нацрт који је јуче ушао у јавну расправу, за сваку идентификовану област, предвиђа свеобухватни пакет мера којима се ће се утицати на побољшање конкурентског положаја српских компанија на глобалном тржишту и остварити позитиван ефекат на друштвено-економски развој.

Јавна расправа о Нацрту стратегије паметне специјализације у Републици Србији одржана је јуче истовремено у Новом Саду, Београду и Нишу захваљујући новој опреми за комуникацију на даљину, инсталираној на универзитетима у ова три града.

Ова опрема стигла је захваљујући пројекту Еразмус+ КА2 – Интердисциплинарни програм кратких циклуса у области Креирања и анализе јавних политика.

Д. Д.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести