Како функционише нови систем е-вакцина?

У Србији је покренут нови систем е-вакцина који ће пратити ток од доласка сваке бочице вакцине, њеног складиштења до њене употребе, али у којем ће бити "смештени" подаци о сваком грађанину који се вакцинисао како не би било злоупотребе
Direktor Kancelarije za IT i javnu upravu Mihailo Jovanović Foto: Tanjug/video
Фото: Директор Канцеларије за ИТ и јавну управу Михаило Јовановић Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД: У Србији је покренут нови систем е-вакцина који ће пратити ток од доласка сваке бочице вакцине, њеног складиштења до њене употребе, али у којем ће бити "смештени" подаци о сваком грађанину који се вакцинисао како не би било злоупотребе, изјавио је данас директор Канцеларије за ИТ и јавну управу Михаило Јовановић.

Како је објаснио, систем се састоји из три дела - праћење вакцине, пријављивање грађана за вакцинацију и имунизација грађана.

Центар тог система је, каже Јовановић, систем који се тиче праћење сваке бочице вакцине од тренутка уласка у Србију до тренутка њеног давања.

У оквиру тог система укључени су, наводи, Агенција за лекове и медицинска средства, централни магацини за складиштење вакцина, Батут, регионални магацини, институти и заводи за јавно здравље, локални магацини, домови здравља.

Други део система је, објашњава Јовановић, систем за праћење имунизације, који подразумева да се сваки грађанин евидентира у систему када је примио вакцину, када је време да прими другу дозу, којом вакцином како би на крају добио потврду о вакцинацији.

Потврда се и добија путем е-мејла, а уколико неко изгуби потврду о вакцинацији, могуће је да је тражи поново од е-управе.

Та потврда, како је објашњено, садржи QР (кју-ар) код како би се спречила било каква злоупотреба издавања "лажних потврда".

Трећи део система, каже Јовановић, а који грађани већ знају, јесу пријављивање за вакцинацију.

Грађани интересовање за вакцинацију могу исказати путем интернета или преко контакт центра, а онда ће вакцине добијају по приоритету који је одредио Батут, најпре старији од 75 година, затим грађани од 65 до 74, а онда и остале категорије - просвета, војска, полиција, запослени у јавној управи.

Путем е-мејла и СМС-а грађани ће добити информацију када да дођу на вакцинацију и у којој здравственој установи.

За процес масовне вакцинације, Јовановић наводи да су направљени пунктови на Сајму у Београду, где су, каже, тачно одређене зоне од тренутка уласка до изласка.

Најпре се мери температура, затим се попуњава формулар о сагласности да се вакцинишу, након тога разговарају са лекаром, вакцинишу се и на крају 15 минута остају на посматрање лекара.

О вакцинацији добијаће се, наводи Јовановић, дневни извештаји колико се грађана пријавло за вакцину, колико је вакцина испоручено, али и колико је вакцинисано по општинама и града.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести