КЦВ: Уз нову опрему навигацијом раде операције на мозгу

НОВИ САД: Клиника за неурохирургију Клиничког центра Војводине добила је апарат на интраоперативну неуронавигацију, уз помоћ којег се са великом прецизношћу лоцирају све лезије у мозгу, смањује се морбидитет и побољшавају исходи операција, јер је омогућен најбољи приступ оштећењима у лобањи.
neurohirurgija
Фото: KCV

Опрема је набављена захваљујући Покрајинском секретаријату за здравство и коштала је 56 милиона динара, а укључује два апарата, који су смештени у оперативном блоку Клинике и у Ургентном центру.

Апарат има улогу коју имају гугл мапе и навигација у позиционирању и путовању непознатим пределима. Не постоји универзална анатомија и сви смо различитих облика, а померање од једног или два милиметра изузетно је важно за кретање кроз интракранијалне структуре, објаснио је неурохирург и помоћник директора за хирургију Клиничког центра Војводине професор др Петар Вулековић.

Опрема је стигла прошлог уторка и већ у среду је урађена прва операција, а након тога урађене су још две интервенције. Др Вулековић је нагласио да овакву опрему у Србији има само још Клинички центар Србије, а апарат који је стигао у КЦВ је најновије генераије и захваљујући њему Клинички центар Војводине спада у високоопремљене установе.

Овај апарат смо дуго чекали, а његов циљ је прецизна локализација анатомских структура, односно лезија или тумора, смањење морбидитета у вези са хируршком интервенцијом, те побољшање исхода, јер омогућава најбржи и најбољи приступ оштећењима у лобањи, као и њихово уклањање на најбржи и најбољи начин. Користи се у ресекцији тумора мозга, биопсији, постављању дренажних катетера и постављању електрода. Апарат је најновије генерације и најсавременији у неурохируршком свету, навео је професор Вулековић и додао како ће ову опрему моћи да користе и ОРЛ хирури у хирургији параназалних синуса, те ортопеди за хирургију кичменог стуба и карлице.

Пацијент се снима на апарату за ЦТ и на магнетној резонанци, а ти снимци се повзују са неуронавигацијом и на тај начин се поставља тачна локација лезије. Неуронавигација је интегрисана са другим системима у операционој неурохируршкој сали, односно са интраоперативним роботима, микроскопом, ласером и ултразвуком.

Фото: Dnevnik.rs


Операција у будном стању

Једна од операција која је већ урађена на новој опреми је операција тумора мозга у елоквентној регији, где је пацијент био у будном стању.

Др Вулековић је истакао да се само операције регије за говор раде у будном стању, јер је током интервенције неопходно комуницирање са пацијентом. Овај пацијент је имао отежан говор и пре операције, а након интервенције боље прича.


Управник Клинике за неурохирургију КЦВ доцент др Ђула Ђилвеси истакао је да ће се опрема користити безмало свакодневно, односно да ће се на овој опреми радити две до три операције недељно.

Опрема је лака за употребу, брзо је упаривање са снимцима и припрема траје до десетак минута. Мањи је стрес за хирурга, већа је безбедност за пацијента, а и опоравак пацијента је бржи, јер идемо циљано и нема лутања по можданој маси. Бира се најбољи пут, те има и мање оштећења, напоменуо је др Ђилвеси и додао како се захваљујући овом апарату раде и операције на бази лобање, али и у средишту мозга.

Помоћник директора КЦВ за здравствену делатност професор др Игор Митић истакао је да је у претходне две године много новца уложено у КЦВ и набављена је бројна опрема за дијагностику, као и спровођење терапијских процедура.

Набављено је пет ЦТ апарата, две магнетне резонанце, више нових рендген уређаја, као и хибридне сале за дијагностику и лечење. Највећи искорак направљен је у хируршким гранама, где је обновљен инструментариј, а набављена је и друга опрема, те су боље шансе за лечење и преживљавање, казао је др Митић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести